Pazarlama Sosyal Medya

Markalar için Pinterest Rehberi

Son zamanlarda yıldızı çok hızlı bir şekilde yükselen, kendini diğer mecralardan ayıran Pinterest’e değineceğim. Pinterest’i sosyal medya kullanıcıları çok sevdi ve benimsedi. Peki ya markalar?

Son zamanlarda yıldızı çok hızlı bir şekilde yükselen, kendini diğer mecralardan ayıran Pinterest’e değineceğim. Pinterest’i  sosyal medya kullanıcıları çok sevdi ve benimsedi. Peki ya markalar?

Mayıs 2011’de sosyal medyaya katılan Pinterest çok kısa bir süre de geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Bunun nedeni kullanıcının ilgi alanlarına hitap ediyor olmasıydı. Markalarda kullanıcıların bu platforma olan sempatisinden geri kalmak istemedi ve yavaş yavaş entegre olmaya başladılar.

Peki markaların bu entegrasyon sürecinde ne yapması gerekiyor?

 1. Markanızın kurumsal web sitelerine “Follow me on Pinterest” ve “Pin It” butonlarını  eklemeniz gerekmektedir. Böylelikle okurlarınızı veya müşterilerinizi,  ürünlerinizi yada materyallerinizi pin’lemeleri için teşvik etmiş olursunuz.
 2. Pinterest’in henüz Facebook gibi marka ve kişisel sayfalar olarak bir ayrıma gitmediği için markanızın Facebook hesabını Pinterest ile ilişkilendirmeleriniz anlamasız olur. Bunun yerine varsa Twitter hesabınızı Pinterest ile bağlamanız daha doğru olacaktır.
 3. Marka sayfanız için boardlar oluştururken fanlarınızın ilgi alanlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunu kolaylaştırmak için fanlarınızdan sevdikleri ürünlerinizi pin’lemelerini isteyebilirsiniz. Böylelikle hem onlara kendilerini değerli hissettirmiş olursunuz hem de mevcut fanlarınızdan potansiyel müşteriler oluşturursunuz.
 4. Pinterest kullanıcıları ilgi alanlarına giren herşeyi  en kolay yoldan görmek isterler. Milyonlarca insan bu mecrada sevdikleri şehirlerin, ülkelerin, mekanların, kıyafetlerin vb.  her şeyin kaydını tutmaktadır. Fanlarınız veya potansiyel müşterileriniz hakkında istatistiksel verilere ulaşmak için onları izlemeniz, ilgi alanlarına göz atmanız, beğendikleri ürünlerinizi belirlemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle markanızın önündeki süreç için de bir öngörüye sahip olmuş olursunuz.
 5. Düzenli ve sistematik bir şekilde pin’leme yapmanız önemlidir. Bu konuda ise Facebook ya da Twitter’daki içerik stratejinizi izleyebilirsiniz. Ne çok aşırı ne çok az. Bu şekilde fan sayınızı korumuş olurken Pinterest’teki popülariteniz de artar.
 6.  Mevcut tarayıcınıza “Pin It” işaretleyicisi indirdin. İnternette sörf yaparken markanız için uygun olan bir görseli kısa yoldan pin’leyebilirsiniz.
 7. Ürünlerinizin tanıtımını yaparken belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ziyaretçilerin aramalarında size ulaşma oranında önemli bir yer taşır. Doğru kelimeleri belirlediğinize emin olmalısınız. Bu kelimelerin başına hashtag(#) ekleyerek spesifik aramalarda bile çok rahat bulunmanızı sağlar.
 8. İnsanların size kolay ulaşmalarını sağlayın. Ürününüzü pin’lerken açıklama kısmına işletmenizin Twitter, Facebook, Web site vb. gibi adreslerini eklemeyi ihmal etmeyin.
 9. Pinterest sayfanızı siz ve sizin dışınızdaki insanlara açmanız için güzel bir sistem geliştirmiş “Me+Contributors” böylelikle ürünleriniz daha fazla repin, yorum ya da like alırken ulaşılabilirliğinizi de arttırmış olursunuz.
 10. Pinterest’in bir diğer güzel özelliği de “embed” kod sisteminin uygulanabilirliği. Böylelikle istediğiniz görsel ve hareketli görselleri kendi sitenizde veya başka sitelerde yayınlayabilirsiniz.
 11. Ürünlerinizi özellikle görmesini istediğiniz kişiler varsa Facebook ile aynı olan bu özelliği kullanabilirsiniz. Yorum kısmına o yorumu görmesini istediğiniz kişinin adını başına “@” işareti koyarak etiketleyebilirsiniz.
 12. Pinterest’te olumlu bir imaj yaratmak istiyorsanız; Takipçilerinizin hoşlanacağı görselleri öncesinde gözlem yaparak yayınlayabilirsiniz. Bu şekilde etkileşimi de arttırmış olursunuz.İçeriklerinizi mümkün olabildiğince görsellerle anlatmaya çalışın mecbur kalmadıkça metin kullanmayın.Ürün görsellerini katalog görseli mantığında değilde Pinterest’in ruhuna uygun bir şekilde yayınlarsanız şayet etkileşim oranındaki artışı gözlemleyebilirsiniz.
 13. Takdir edersiniz ki Pinterest’in kalbini görseller oluşturmakta. Bu sebeple görsellerinizi depolarken flash içerikli sitelerden almamaya özen gösterin çünkü bu pin’lenemiyor. Ve Pinterest’in görsellerinizi doğru kategorize etmesi için anahtark elimelerinizi doğru belirleyin.
 14. Pinlerinizin popülaritesini arttırmanın 3 yolu vardır: Repin, Like ve Comment. Fakat en çok yorumu alan pinleriniz en popüler pin sayılmaktadır. Yorumları arttırmak için ise katılım sağlayacak açıklamalar girebilirsiniz. Örneğin: Yeni ürünümüzü nasıl buldunuz?
 15. Markanızın neden Pinterest’te olması gerektiğini iyi düşünmelisiniz. Pinterest’in markanız için doğru bir mecra olup olmayacağının kararına varmanız gerekmektedir. Pinterest ile hiç sorun yaşamayacak ve birbirlerini daha ilk günden tamamlayan sektörler ise;
  • Seyahat
  • Mimarlık ve İç Mimarlık
  • Gıda ve yiyecek
  • Moda ve güzellik
  • Teknoloji
  • Spor
  • Sağlık
  • Dekorasyon
  • Ev bakımı
  • Evcil hayvanlar
  • Çocuk ürünleriPinterest’in Facebook ve Twitter gibi mobil kullanıcılar tarafından da tercih edildiğini ve son zamanların en popüler bir mecra olduğunu göz önüne alırsak, Pinterest’in markanızın entegre olması gereken bir platform olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yazar Hakkında

Betül Beyza Demir

Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklam bölümü mezunu, ajans
içinde bir cadı, evde kül kedisi, sosyal medya kişisi, teknoloji
delisi, e-ticaret, dijital pazarlama meraklısı.