Sosyal Medya

Marka Dini

Bağlılık aslında bir inanca benzer.Bir alışkanlığa dönüşmüş bulunmaktadır.Bunu dinsel bir coşkuya benzetmek bile mümkündür.Dinsel coşku esas olarak bağlılık ve imana dayanıyor. Toplumun büyük bir kesimi için kavranması olanaksız ve hızla değişmekte olan bir dünyada bu amaca en uygun düşen şey dindir.

Bağlılık aslında bir inanca benzer .Bir alışkanlığa dönüşmüş bulunmaktadır.Bunu dinsel bir coşkuya benzetmek bile mümkündür. Dinsel coşku esas olarak bağlılık ve imana dayanıyor. Toplumun büyük bir kesimi için kavranması olanaksız ve  hızla değişmekte olan bir dünyada bu amaca en uygun düşen şey dindir. Din insana nasıl yaşamak gerektiği konusunda ömür boyu rehberlik eder,eline onu geleceğe götürecek yollara ışık tutan bir yol haritası verir,hatta ölümden sonrası için bile güvence sunar.
İlk bakışta markalandırma ile din uyumsuz ve garip bir bileşim gibi görünebilir. Ama incelemeyi derinleştirirseniz,tahmin edebileceğimizden çok daha yakın bir ilişki olduğu anlaşılır.

Markalandırma sürekli sahiciliğe ulaşmaya ve beşikten mezara kadar devam edecek bir ilişki yakalamaya uğraşır. Uzun ömürlülüğü sayesinde din taraftarlarıyla sahici,sadık,ömür boyu süren bir ilişkiyi otomatikmen kurar. Markalar fiziksel ürünlere yada hizmetlere etiketler yapıştırırken,din cisimsizleri,tarifi zor ve göstermesi olanaksız olguları temsil eder. Markalar hep değer temelli bir tartışmaya kilitlenmiş durumdadır. Din anlık olanla uyum içindedir,bu ise pazarlamacıların asla hayal edemeyecekleri birşeydir.Örnek olarak apple markasına olan manyaklığın bu duruma saptayabiliriz. İstatisliklere göre saniyede satılan iphone doğan bebekten bile fazla!

Apple ürünlerinde piyasaya giren her yeni modelinde ciddi derecede bir kitle kazandı .Uzun kuyruklar,ürünü ilk ben alıcam deyip Amerikaya gidenler.  Apple tamamen bir din unsuru gibi tapılacak bir marka oldu. İphone’suz yaşayamayanlar onsuz yapamayanlar.. Seth godin’in deyişiyle Apple kendi kabilesini yarattı.

Bir keresinde arkadaşım; iphone’u bozuldu diye servise götürdü. 2 haftada anca tamir olur demişler .Sonra napıcam ben  iphone’suz 2 hafta diye ağladı durdu. Bir marka tüketicisini sevindirdiği gibi ağlattırabiliyorda. İşte burada markanın değeri ortaya çıkıyor. Bir marka veya cihazı,ürüne sahip olunmaması bir bağnazlık trend yozlaşması şeklinde izlenimde yaratabiliyor. Trend’lere ayak uydurmak hayatın bir velvesi gibi.

Bir din gibi vazgeçemediğiniz markalar mutlaka vardır. Aslında böyle markalar var olmalı. Apple olmasaydı acaba bu iphone ve ipad’leri kim ilk çıkartıp o kalitede üretecek ve satacaktı?  Öncü markalar her zaman hayatımızda gerekli.Hiç bir şekilde hayıflanmıyorum.Apple olsun diğer bağlamı yüksek markalar olsun hepsi birer büyük başarı.

Marka ile bağlam sağlamasını araştırarak deneyerek yada satın alarak gerçekleştirmek gerekli. Favorileriniz her zaman olsun.Aman ben niye o markayı zengin ederim düşüncesine kapılmayın. Siz satın alarak onları zengin ettiğiniz gibi aslında satın alarak kendi duyularınız marka bazında zenginleştirmiş oluyorsunuz.  Somut alınan birşeyden soyut bir değer elde etmek gibi.

Coca cola’da aynı bu durumdadır. Hakkında ne kadar karalama haber çıksada cola tüketimi çılgınca devam ediyor. Saplantılı bir bağlılık oluşmuş durumda. İnsan bir din gibi markaya bağlayan ögeler kişinin toplumdaki o markanın değer algısına,kalitesine,yararına,cazipliğine ve fiyatına göre belirleniyor.

Marka olacak din kategorilerinde örnek verilecek markalar oldukça çok. Harvey Nichols, Magnum ,Coca Cola, Apple, Mcdonalds, Porsche ve Starbucks… Hayatlarımızda iyiki varlar. Tüketim ve alışveriş olmaz ise ekonomide sorunlar oluşur. İletişim ve reklam sektörü kayıba uğrar.

Hatırlarmısınız bilmem. 11 eylülde ikiz kulelere terör saldırısından birkaç hafta sonra Amerikan Başkanı George Bush şöyle demişti; ‘Teröristler alışveriş yapmamızı engelleyemez!’

Serkan Eskalen-Sosyal medya uzmanı 

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.