Teknoloji

Maliye Şimdide App Store’un Peşinde !

Türkiye 2011’de uygulama (application) mağazalarından elde edilen gelirlerde yüzde 54’lük büyüme ile dünyada 9’uncu oldu. Ancak devlet bu alanda hiç vergi alamadı. 4 yılda Türkiye’de internetten 200 milyon dolarlık uygulama indirilmesi Maliye Bakanlığı’nı hareket geçirdi.

Son dört yılda Türkiye’de internetten indirilen yaklaşık 200 milyon dolarlık uygulamadan (application) devlet hiç vergi alamadı. Apple ve android tabanlı cep telefonlarının ve tabletlerin hızla yaygınlaşması ve Apple App Store’un cirosunun Türkiye’de artması Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği’ni (MOBİLSAD) harekete geçirdi.

Hürriyet’in haberine göre gelirler İdaresi’nden bir yetkili, “Bu işlemde KDV’nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilemede sorunu ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye’de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV’yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir” dedi. Ancak bu verginin nasıl toplanacağı henüz netlik kazanmadı.

Mobil Uygulama Market Pazarı

  • Yıl sonunda uygulama pazarı 6.8 milyar doları bulacak.
  • Bu rakam 2013 yılında 29.5 milyar dolara çıkacak
  • 2014 yılı sonunda ise 35 milyar dolar olması bekleniyor.
  • Apple App Store’un, 2011 cirosu 1.3 milyar Euro oldu.
  • 2015 hedefi ise 4.4 milyar Euro’ya çıktı.
  • Google Android’in 2015 hedefi ise 1.5 milyar Euro.
  • Aylık uygulama indirme sayısı android için 640 milyon oldu.
  • Apple İOS için ise 1.45 milyar adedi buldu.

200 Milyon Dolar Kaçtı

Türkiye’de son dört yılda internetten indirilen toplam 200 milyon dolarlık uygulamadan devletin hiç vergi alamadığını anlatan Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSAD) Başkanı Kerem Alkin, şunları söyledi: “Bunun için Ulaştırma Bakanlığı’yla yeni bir çalışma yapıyoruz. Türk içerik üreticilerini de cesaretlendirmeli.Ya vergi ödenecek bir mekanizma oluşsun ya da intenet alt yapısının gelişmesine katkı sağlayacak bir mekanizma kurulsun.”

ensonhaber

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.