Sosyal Medya

M.A.R.K.A Reklamcılar Derneğine Cevap Verdi

Adolf Hitler’li Biomen reklamından dolayı bazı çevrelerin tepkisi sebebiyle Reklamcılar Derneği’nden çıkarılan M.A.R.K.A web sitesi üzerinden Reklamcılar Derneğine sert cevap verdi. İşte yasaklı reklam ve M.A.R.K.A’nın Reklamcılar Derneğine cevabı;

REKLAMCILAR DERNEĞİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ.

RTÜK’ün, “ Biz sansür kurulu değiliz. Hukukçularımız inceledi, bu reklamda yasaları ihlal eden bir durum yoktur.” açıklamasını yapmadan çok önce yayınını durdurduğumuz bir reklamdan dolayı Reklamcılar Derneği ajansımıza karşı bir disiplin soruşturması açmıştı.

Derneğin ajansımıza karşı yürüttüğü bu antidemokratik tavır ilk değildir ve varmak istedikleri nokta bizim için gayet açıktır. Az önce dernek üyeliğimizi üzülerek sona erdirdiklerini ajansımıza bildirmişlerdir.

Yıllar önce de istifa ederek ayrılmamıza rağmen, bir dönem sonraki yönetimin arzusu üzerine üç yıllık aradan sonra yeniden üyesi olduğumuz RD’ye bu kararlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Reklamın bir istenen etkileri, bir de istenmeyen etkileri vardır. Reklamcı öncelikle istenen etkileri yaratmaya çalışır. Ancak elbette istenmeyen etkileri de hesaba katar, toplumdaki hassasiyetlere özen gösterir. M.A.R.K.A. her zaman bu iki dengeyi tutturmaya özen göstererek çalışmıştır.

Çok sayıda manevi değeri olan bir toplumda her değeri hesaba katarak reklamcılık yapmak yaratıcılığın sınırlarını çok köşeli çizmektir. Diğer uygulamalı iletişim alanlarında olduğu gibi, reklamcılıkta da zaman zaman bazı tabular kurcalanabilir. Sonucunda da bazen genel kamuoyu veya bazı gruplar tepki göstererek iletişimciyi hizalamaya çalışırlar. Daha baştan hizaya girerseniz orada reklam da kalmaz reklamcı da.

M.A.R.K.A. hiçbir gruba göre hizalanmadan ama toplumsal değerleri her yönüyle değerlendirerek, gerekirse ifade özgürlüğünün sınırlarını da zaman zaman zorlayarak hizmet verdiği markalara başarılı reklam kampanyaları yapmaktadır… Ve yapmaya devam edecektir.

Saygılarımızla,

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen