Infografik Teknoloji

LTE Broadcast Teknolojisiyle Yeni Yayıncılık Dönemi Başlıyor

Turkcell, LTE Brodcast Teknolojisi ile Türkiye’de 1 Nisan’da bir ilk gerçekleştirecek. LTE Brodcast Teknolojisi, 4.5G ile birlikte yüksek hızlı mobil internet hizmeti sunacak.

Turkcell CTO’su İlker Kuruöz, LTE Broadcast Teknolojisi için ”Yayıncılıkta yeni dönem” ifadesini kullanarak, sistem değişikliğinin sinyallerini verdi. Kısa bir süre sonra Türkiye’de LTE Broadcast teknolojisiyle yeni yayıncılık dönemi başlıyor.

LTE Broadcast Teknolojisi Nedir?

Türkiye’nin 3G teknolojisini geride bırakarak 4.5G’ ye merhaba demeye hazırlanıyor. Şuan ki şartlarda mobil şebekeye bağlanan herbir cihaz, baz istasyonu üzerinde farklı bir trafik oluşturuyor. LTB Broadcast teknolojisi kullanıcıları ortadan kaldırarak doğrudan belirli bir alana içerik sunmayı hedefliyor. Bu da alışılagelen teknolojisinin kaybolması ve hayatımıza yepyeni bir özelliğin yerleşmesi anlamına geliyor. LTB Broadcast teknolojisiyle sunulacak olan içerik, kullanıcı sayısından bağımsız olarak, kapsama alanı dahilindeki herkese ulaşılabilir olmaya sağlayabilir. Özellikle HD videoların yer alacağı teknoloji sayesinde, akıllı cihazlar içerisinde LTB broadcast’i destekleyenler mobil internet kotalarının kullanımından harcamazlar. LTB Broadcast teknolojisi, yakın zamanda M2M cihazlarının ve billboard’ların uzaktan güncellenmesine olanak sağlar. Dolasıyla yüksek kalite müzik yayını, dijital dergi ve gazeteler eş zamanlı olarak binlerce kullanıcıya aynı anda gönderilebilir. Bunların yanı sıra radyo ve TV yayının yapılacak olması kamu yararına olabilir. Aynı bölgede bulunan herkes, LTB Broadcast teknolojisiyle aynı anda bilgiye ulaşabilir.

LTE Broadcast’i detaylı olarak, aşağıdaki infografiden izleyebilirsiniz.

LTE_Broadcast_Teknolojisi_Sosyal_Sosyal_İnfografik

Kaynak: Turkcell

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author