Teknoloji

Linux Windows’a Rakip Olmaya Hazır

Linux artık, size Windows‘u ve OS X‘i bile bıraktırabilecek bir seviyeye geldi!

Açık kaynak kodlu Linux için bir ilk gerçekleşti. NetmarketShare verileri, Linux‘un masaüstündeki kullanım oranı yüzde 2’ye ulaştığını söylüyor. Peki bu veriler ne kadar doğru? Ortalama bir kullanıcı için Linux, Windows ve Mac OS X‘in yerini alabilir mi?

Linux‘un kullanıcı aslında gayet kolay. Bir çok kullanıcı Linux’un geliştiricilere yönelik işletim sistemi olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Linux farklı olsa da terminal hakkında hiçbir şey bilmeden, ona birkaç günde alışabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtım, dosyaları düzenlemeye, PDF okumaya, resim düzenlemeye yönelik temel uygulamalarla birlikte geliyor. Ayrıca Linux‘ta sadece gelişmiş, işlevsel bir masaüstü değil hem yenilikçi, hem de görünümü gayet şık, diğer işletim sistemlerine rakip olabilecek bir masaüstü sizi bekliyor.

windowsu-gec-linuxa-gel2

 

Bilgisayar başında harcadığımız sürenin çoğunu web tarayıcısında geçiriyoruz. Çoğumuz PC’mizde yalnızca bir web tarayıcısıyla yaşayabilecek durumdayız. Bunu hesaplarsak Linux masaüstünde, Netflix izlemeden çevrimiçi Microsoft Office belgelerinizi düzenlemeye her şeyi yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Tabi Docs, Pixlr ve Chrome Web Store‘daki tüm uygulamaları da unutmamak gerek.

Linux‘a geçerken bildiğiniz bazı uygulamaları geride bırakacaksınız, ancak kullanabileceğiniz yazılımların sayısı sürekli olarak artıyor. Chrome kullanarak web turu yapabiliriz, Steam ile oyunlar indirebilir, Firefox, Thunderbird, Libreoffice, GIMP, Atom, VLC, InkSpace gibi popüler araçları Windows’ta olduğu gibi, Linux‘ta da kullanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında