Linkedin

LinkedIn’de Flört Edilmez!

Her eve bilgisayar girdiği günden beri yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş olmak bir problem olmaktan çıktı. Hatta insanların birbirleriyle arkadaşlık kurabilmeleri, flört edebilmeleri ve hatta evlenebilmeleri için bir çok arkadaşlık sitesi kuruldu. Arkadaşlık sitelerinin ardından ailemiz ve sosyal çevremizle bağlantıda kalmak içinFacebook’u, yeni insanlarla fikirlerimizi paylaşmak içinse Twitter’ı kullanmaya başladık.

İş dünyası da bu sosyalleşme trendinden geri kalmayarak LinkedIn üzerinden birbiriyle iş bağlantıları kurmaya başladı. Öyle ki her gün milyonlarca iş bağlantısı LinkedIn üzerinden kuruluyor. İş başka arkadaşlık başka.

Genel olarak Facebook ve Twitter kullanıcısı kadar büyük bir kullanıcı ağına sahip olan LinkedIn, bir arkadaşlık sitesi değildir. İş dünyasına yönelik bir sosyal paylaşım sitesidir ve günlük yaşamda iletişim kuramayacağınız pek çok yönetici ile iş bağlantısı kurmanızı sağlar. Bu sitede oluşturacağınız profil ile  iş hayatınıza yön verebilir, kariyer basamaklarını birer birer tırmanabilirsiniz. Tabi ki yazılı olmayan bazı kurallara dikkat ederseniz… Peki LinkedIn’i nasıl kullanmalıyız? Kariyerimizi riske atmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

– Profil sayfanızı sizi en iyi yansıtacak şekilde oluşturun. Daha önce çalıştığınız şirketler, eğitim durumunuz, elde ettiğiniz başarılar ve sertifikaları eksiksiz olarak profilinize yazın. Bu, kullanıcıların sizin hakkınızda daha sağlıklı bilgi edinmelerini sağlayacaktır.

– Profilinizde kullanacağınız fotoğraf sizi ve yaptığınız işi anlatmalıdır. Tatil ve eğlence fotoğraflarınızı profil resmi yapmayın.

– LinkedIn iyi yönetilmediği halde kariyerinize ve itibarınıza zarar verebilir. Bu yüzden profesyonellerle bağlantı kurarken iş dışında başka bir amacınız olmasın.

– LinkedIn’in arama fonksiyonuyla pek çok şirket yetkilisi ve yöneticiye ulaşabilirsiniz. Bu kişilerle iletişim kurmak için bir amacınız, iş hedefiniz olması gerektiğini unutmayın ve bu şansı iyi değerlendirin.

– Profesyonellere iş dışında makaleler, özlü sözler ve ilgilenmeyecekleri konularda mesajlar göndermeyin, sohbet etmeye çalışmayın.

– LinkedIn bir flört sitesi değildir. Bu yüzden kimseye özgeçmişiniz çok etkileyici, profil resminiz çok başarılı gibi iltifatlarla kur yapmayın.

– LinkedIn’de ziyaret ettiğiniz profiller görülür. Bu yüzden iletişim kurduğunuz profilleri defalarca  ziyaret etmeyin. Yanlış anlaşılmalara neden olabilirsiniz.

– Twitter güncellemelerinizi LinkedIn’le ilişkilendirebilirsiniz. Ancak attığınızı tweetlerin işinizle ilgili olması gerekiyor.

– LinkedIn profilinize “iş arıyorum” yazmayın. Kimse işsiz, güçsüz biriyle iletişim kurmak istemeyecektir.

Yazar Hakkında

Nurhan Demirel

Kurumsal firmalar, estetik klinikleri, kozmetik şirketleri, doktorlar ve pek çok markaya iletişim danışmanlığı konusunda hizmet verir. İletişimci, editör, blogger, eğitmen, tasarımcı, fotoğrafçı, gönüllü yardımsever gibi sıfatlarla yaşam yolculuğuna devam eder. Kişisel blog sayfasında deneyimlerini ve fikirlerini düzenli olarak okurlarıyla paylaşmaktadır.