Sosyal Medya

Linkedin; En Çok Kimler Faydalanıyor [Infographic]

Sosyal ağlar üzerinde takım elbise ile girdiğimiz tek yer Linkedin olsa gerek. Daha çok iş ilişkileri oluşturmak ve iş dünyasının profesyonellerini biraraya getirmek için kurulmuş olan bu sosyal ağ herkesin en resmi ve ciddi olduğu yer. Gittikçe daha popüler hale gelen Linkedinde  sadece is ilişkilerinizi güçlendirmekle kalmıyorsunuz. Eleman ihtiyacınızıda giderebilirsiniz. Belirli konular etrafında toplanmış grupların varlığı bu noktada işinizi kolaylaştırabilir. Bu gruplar eleman ararken öncelikli hedefiniz olmalı. Gruplar içerisinde yapacağınız aramaların yanı sıra anahtar kelimeler ile yapılacak genel taramalarda faydalı olacaktır.

Aynı şekilde profesyonel kariyer yapanlarda bu ağ üzerinde geçmiş tecrübelerini detaylı bir şekilde doğru anahtar kelimeleri kullanarak yazarlar ise yeni iş imkanlarının kendilerine ulaşması gecikmeyecektir. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de Linkedin üye sayısının 1 milyona ulaştığı açıklandı. Bu oldukça önemli bir rakkam. Benim kişisel olarak bu rakkamdan çıkardığım sonuç Linkedin’in ciddiye alındığı. İster yeni is fırsatlarını yakalamak isteyin, isterseniz de sosyal ağınızı genişletmek isteyin, burada yaratılan profesyonel ortam herkesi kendine çekmeyi başarmış gözüküyor.

Üstelik uluslararası bir platform olması ve gene grupların varlığı nedeni ile fikir alışverişi yapabileceğiniz çoklu bir ortam yaratabiliyor olmasıda diğer bir cazibesi. 2012 itibari ile toplam 200 ülkede 135 milyon adet üye sayısına ulaşmış. Bu ise Linkedin’i sadece bireyler bazında değil firmalar içinde önemli bir sosyal ağ haline getiren unsur olarak karşımıza çıkıyor. Neden derseniz, firmaların çoğunun artık Linkedin de kurumsal sayfaları mevcut. Bu sayfalardan firma çalışanlarının ve üst düzey yöneticilerinin bilgisine ulaşabildiğiniz gibi firmaları takip ettiğiniz takdirde kurumsal faaliyetler ile ilgili haberleride takip etmeniz mümkün hale geliyor. Kim bilir Linkedin bir süre sonra network oluşturma, kariyer fırsatları derken kurumsal haberlerinde sıkça takip edildiği bir platform haline  gelir.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter