Sosyal Medya

Kullanıcı Sözleşmeleri Nedir? Şartlı Aşkımız [Infographic]

Siz rahatsız olmuyor musunuz? Google, facebook, twitter ve i-tunes en çok kullandığımız sosyal ağlar. Her birinde biriken onlarca bireysel veri. Resimler, mesajlar, içerikler, yorumlar, beğenmeler derken bunların tamamı kişisel , bize ait ve özel. Zaman zaman sildiğim dijital anılarımın akibetini çokça merak etmekle beraber yapabilecek hiçbirşey olmadığınında farkındayım. Sundukları hizmeti kullanıyorum ve kullanmaktan vazgeçmemi sağlayacak bir alternatifim yok. Diğer bir deyişle bu 4 büyüğün karşısında çaresiz ve eziğim !

Siz rahatsız olmuyor musunuz? Google, facebook, twitter ve i-tunes en çok kullandığımız sosyal ağlar. Her birinde biriken onlarca bireysel veri. Resimler, mesajlar, içerikler, yorumlar, beğenmeler derken bunların tamamı kişisel , bize ait ve özel. Zaman zaman sildiğim dijital anılarımın akibetini çokça merak etmekle beraber yapabilecek hiçbirşey olmadığınında farkındayım. Sundukları hizmeti kullanıyorum ve kullanmaktan vazgeçmemi sağlayacak bir alternatifim yok. Diğer bir deyişle bu 4 büyüğün karşısında çaresiz ve eziğim !

Her birinin sayfalar dolusu adeta kimse okumasın diye hazırlanmış kullanıcı sözleşmeleri var. Bunları kim okur ki ? Ya da okusa ve itiraz etse ne değişecek ? Ortalamada 47 sayfadan ve 3294 kelimeden oluşan bu sözleşmeleri okumak için bir kez gayret ettim ve bir daha teşebbüs etmeye dahi kalkmadım. Tıpkı bankaların kredi sözleşmeleri gibi. Ama çok şükür bankaları denetleyen kurumlar varda artık eskisi gibi canlarının istediğini yapamıyorlar. Şikayetleriniz bu kurumlar tarafından dikkate alınıyor. Gerçi düzeltmek zaman alsa da bürokrasidir deyip çaresizliğimize çare bulunacak günü umutla bekliyoruz. Ama bu karşımızdakiler ne banka ne de başka bir şey. Bir denetleyen var mı yok mu bilmiyorum. Örneğin Fransız Parlementosu aylar evvel Google’a sözleşme değişikliği ile ilgili sorulardan oluşan bir davetiye göndermiş. Google tenezzül edip cevap bile vermemiş.

Benim okumaya üşendiğim sözleşmeleri birileri okumuş ve aşağıdaki infografiği hazırlamış. Özetle durum en az tahmin ettiğim kadar kötü. Üç ana başlık mercek altına alınmış ;

1- Gizlilik ; Bütün verinizi bizimle paylaşın, hatta telefonunuzdakileri ve konumunuzu bile. Biz verinizi kullanabilir ve satarız ona göre. Dahası buradaki paylaşımlarınız yetmez sizi tarayıcınızdanda takip ederiz. Canımız istersede bu hesabı kapatırız.
2-İçerik ; Burada paylaştığınız içerik bizimdir. Satarızda , silerizde !
3-Değişiklikler ; Canımız istediği zaman istediğimiz değişikliği yaparız. Size sormaya lüzum görmüyoruz. Bu değişikliklerimizi takip edeceğiniz bir arşivide canımız isterse oluştururuz istemez ise oluşturmayız.

Keyfiyet bizim değil mi? Saygılarımızla,
Müdüriyet.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter