Sosyal Medya

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Önerileri

Küçük işletmeler sosyal medya kullanımıyla daha çok müşteriye ulaşabilir ve işletme bilinirliklerini arttırabilirler.

Küçük işletmeler sosyal medya kullanımıyla daha çok müşteriye ulaşabilir ve işletme bilinirliklerini arttırabilirler. Bu yazıda sosyal medyanın kullanımıyla küçük işletmelerin ne gibi avantajlara sahip olacaklarını ve hangi sosyal medya sitelerini nasıl kullanabileceklerini göreceğiz. Yazı boyunca cafe ve restaurantlar  üzerinden örneklere yer vereceğim.

1- Foursquare herhangi bir mekana giden kullanıcıların o mekanda olduklarını bildirdikleri yani check in yaptıkları ve gittikleri mekan hakkında yazdıkları tiplerle o mekan hakkında bilgi verdikleri bir sosyal medya aracıdır. Günden güne büyüyen Foursquare 750.000 aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Foursquare Business servisiyle işletmelere yönelik de hizmet vermektedir.

Cafe veya restaurantlar Foursquare kullanarak ve müşterilerini  bu uygulamayı  kullandırmaya teşvik ederek işletmelerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilir ve  bilinirliklerini arttırabilirler, müşterilerine Foursquare vasıtasıyla promosyonlar, hediyeler v.b. verebilirler. Peki nasıl?

İşletmenize gelen müşterilerinizin Foursquare kullanmasına teşvik etmek amacıyla;

  • İşletmenizin görünür herhangi bir alanına check-in etmelerini hatırlatacak bir sticker yapıştırabilirsiniz. Bu alan cafe veya restauranta müşterilerinizin giriş yaptığı ya da işletmenizde vakit geçirirken stickerı görebilecekleri herhangi bir yerde olabilir.
  • Müşterilerinize vereceğiniz menülerin herhangi bir kısmına check-in yapmalarını hatırlatacak stickerlar yapıştırabilirsiniz.      

Check-in olayını daha eğlenceli hale getirmek için müşterilerinize ufak ikramlar yapabilirsiniz. Check-in yapanlara çay veya  Türk kahvesi ikramı şeklinde teşvik edici promosyonlar oluşturabilirsiniz.

Yapacağınız yukarıdaki pazarlama faaliyetleri sonrası cafe veya restaurantınızı ziyaret eden kullanıcılarının check-in yapma oranı görünür bir şekilde artacaktır.

Foursquare üzerinde kullanıcıların birçoğu hesaplarını Facebook veya Twitter hesaplarına da bağladıkları için müşterinizin yaptığı check-in Foursquare’in yanı sıra Facebook’taki  arkadaşları ile Twitter’da ki takipçileri tarafından da görünecektir. Bu şekilde az bir maliyetle bir taşla 3 kuş vurabilirsiniz.

1-Günümüzde birçok işletme Facebook sayfasına sahip ama genellikle bu sayfalar çok aktif kullanılamıyor. Facebook sayfanızı iyi bir pazarlama aracı olarak kullanmak için aşağıdaki maddeleri uygulamanız gerekiyor.

Facebook Tabları:  Facebook sayfamıza giriş yapan müşterilerimizin Facebook duvarını görmeden önce Hoşgeldiniz v.b. sloganlarla süsleyebileceğimiz bir giriş tabı facebook sayfanızın beğenilirlik oranını arttırır ve işletmenizin Facebook sayfasını ziyaret eden müşterilerinize hoş geldiniz mesajı verirsiniz. Bu tabları kullanarak Facebook sayfanızı beğenmelerini teşvik edici mesajlar da verebilirsiniz.

  • Bir cafe veya restaurant bu tabları kullanarak müşterilerine menülerini görme imkanı ya da facebook üzerinden rezerve yapma imkanı sunabilir.
  • Müşterilerinizi Facebook sayfanızı beğenmelerini teşvik edecek stickerları işletmenizin görünür bir kısmına ve menülerinize yapıştırabilirsiniz.
  • Facebook sayfanız üzerinden eğlendirici yarışmalar düzenleyebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen