Pazarlama

Konvansiyonel misin yoksa Dijital mi ?

Konvansiyonel misin yani gelenekselcimisin ? Yoksa dijital hayatın evresinden kopamayanlardan mı?

Dizi izlerken reklam kuşaklarını TV’de seyretmeyi mi daha çok seviyorsun yoksa diziyi Twitter’daki iletilerden takip etmeyi yada mobil telefonunda diziyi izlemeyi mi ?  Bir markanın mesajına hangi mecrada maruz kalmak istiyorsun?

– Tv’de mi ?
–  Gazetede mi ?
– Viral’demi ?
– Mobilde mi?
– Sosyal medyada mı ?

Bu sorulara verilen cevaplar bu yazının özünü oluşturuyor.

Sosyal medyada tweet’ler,like’lar paylaşımlar ve entry’ler.. Herkes sosyal medyada kendine özgü profilini söylemini ve jargonunu oluşturdu ve oluşturmaya da devam ediyor. Katılım kültürü ile var olan sosyal medya dijital hayata bakış açısını getirmekte çok büyük anlam kazandı. Sosyal medya var olduğundan beri dijital alana yönelik çalışmalar entegre işler ve iletişim çalışmaları hızlıca yayıldı ve ortaya çıktı.

Markalar artık  mobil ve sosyal alanda iletişim çalışmalarını yoğunlaştırma amacındalar. İnteraktif dünyanın kurallarını anlamaya ve kendi pazarlama stratejilerine uygun hale getirmeye çalışıyorlar.

Markanızın değerini tüketiciniz belirler.Sattırabildiğiniz kadar varsınız.Bunu son zamanlarda cezbedici noktaya  getiren etken ise dijital bir penetrasyonun artık var olmasıdır. Aklınıza gelmeyecek şeyleri bir gün dijital çalışmalar ile yapılmasını hiç akıl edebilir miydiniz?

Dijital = Sosyal medya + Teknoloji

Bu formül genel anlamda belirtici bir etken olarak yazdım. Detaylarında muhakkak trend, araştırma, fikirler, stratejiler, teknoloji ve birçok şey yer alıyor. Ama dijitali hayata geçiren özellikle son yıllardaki tek formül bence budur. Sosyal medyanın var olması ile dijital furya daha çok anlam kazandı ve ilerledi. Keza teknoloji mobilin evresini değiştiren önemli bir etken oldu.

Bazı markalar yurtdışında yapılmış çalışmalarını üstün bir uğraş ile sunsada teknoloji yetersizliğinden ve yeteri kadar önem vermeme,bütçe ayırmama durumunda o kadar büyük işler Türkiyedeki markalardan çıkmıyor. Çıkan büyük projeler var ama sayıyla az denilebilir.Yurtdışında bu projeleri ağzımız açık ve hayret edici şekilde sosyal medya,iletişim portalı veya video sitelerinden izliyoruz. Dijital alanda yapılacak projeniz ne kadar büyük olursa uğraşınız ,ekibiniz hatta mühendisiniz,teknoloji ekipmanınız ister istemez devreye giriyor.Tabi basit ama etkili işler hariç. Hatta dijital alanlarda bu projeleri geliştirmede çalışanlara da  ‘dijital mühendis’  bile denilmeye başlanmış.Yeni bir title’in trendi doğuyor sanırım.

Özellikle sosyal medya bütçeleri oluşturan markaların aklında, dijital medya yatırımlarına başladıklarından beri sormaya devam ettikleri en büyük sorulardan bazıları  şunlar oldu:

– Kaç kişiye ulaşabildik?
– Kaç kişi markamız ile tanışabildi?
– Yapılan sosyal medya harcamalarının yüzde kaçı satış olarak geri döndü?
– Kaç yeni müşteriye ulaşabildik?
– Marka bilinirliğim ne kadar arttı?

Bu soruları çoğaltmak mümkün.

Öte yandan Appvertising deyimi hiçbirimize yabancı değil artık. Markanıza ait değerleri en anlamlı şekilde iletebileceğiniz tablet-mobil uygulamalara yer açın. Markanızı bu kanalda da farklılaştırın ve ortaya çıkartın.

 

 

Birde TV Mobilizasyon dönemi başladı. İnternet ve sosyal medya tv’nin içinde. Ben şahsen bu uygulamayı tv’de denedim kullandım.Pek memnun kalmadım diyebilirim. Ama yapılması gereken bir inovasyon idi. Yapıldı kaldı gibi bir durum var ortada. Tv’den internete girmeyi tweet atmayı bir kültür olarak bizim milletimize yakıştıramıyorum.Bizim milletimiz tv’yi eğlence dizi için izler.İnternete girmekte neymiş. 3D TV’lerde de bu durum geçerli.Ülkemizde  yeterli ilgiliyi göremedi ve yayın olarakta destek oluşumu Türkiyede çok az zaten. Bu söylediğim teknolojik kullanımlar yada ilgi yurtdışında ne durumda bilmiyorum ama bizde 3D Tv ve tv’de internet beklenen ilgiyi görmedi diyebilirim.

 

Sn. İsmail Hakkı Polat bir sunumda ne güzel belirtmiş;

-Araştır-öğren (google,yahoo,yandex.. )
-Sosyalleş (Facebook,twitter..)
-İş  ilişkisi geliştir (Linkedin,friendfeed..)
-Pazarla-Sat (E-ticaret siteleri,AppStore,Android market)
-Deneyimini paylaş (Blog,website…)

Dijital alanda iş yapmak istenen ölçüde yukarıdaki beş metod şeklinde ilerliyor.

Trend takibide yapmak gerekli. Trendleri sürekli takip eden adeta yapılacak yeniliğin kokusunu almak gibi bir trend uzmanlığı olmalıdır. Keza bazı dijital ajanslarda trend takipçisi veya trend uzmanı konusunda birimler ve kişiler  alınmaya ve kurulmaya başlanmış. Şimdi, trend’leri bende takip ediyorum ne var bunda diye demeyin!  Trend uzmanı yada takipçisi olmak herşeyden önce geniş bir bakış açısı,vizyon ve bol araştırmadan geçiyor. Başkalarının ne yaptığı yada neler yapacağı sizleri ilgilendiren bir baş yapıt konusunu oluşturuyor. Sezgiler bile bazen ön planda oluyor.  Ayrıca bu konu ile ilgili yurtdışı seminerlerine gidip öğrenilecek ve saptanılacak takip edilecek çok şeyin görevini de üstleniyor. Özellikle dijital alanda oldukça rağbet göreceğine inanıyorum. Önü açık bir meslek.

Bazı markalar dijitalde olmayı başarsa da bazılarıda başaramıyor ne yazı ki. Bu kurumun, duruma verdiği öneme,ekibine ve çalıştığı ajansına göre değişebiliyor. Her alanda yada mecrada başarısızlık olabilir.Çok inandığınız projelere başarılı bir sonuç yakalamayabilirsiniz. Sonra dijitalde başarısız olan bir proje oldu mu hemen o markanın sahibi yada marka müdürü ‘tamam işte bak başaramadık o kadar dedim size!’  diye çıkışan ve söven hemen tuş olanlar olmuyor değil.

Genel anlamda geleneksel medya öldü mü diyenlere cevabım şimdilik; hayır. Ama sosyal medya ve getirdikleri geniş yayılımı yadsınamaz bir gerçektedir. Tüketiciler artık eskisi gibi zayıf hemen herşeyi almaya meyilli değil. Tüketici artık  ‘alıcam senin ürününü ama bana trend iletişim metodları ile yaklaş ve tav et beni ‘ diyor. Ben demiyorum ki dijital alanlarda var olmayan markalar iflas edecek veya batacak.Yine bir şekilde tv reklamları, ilanlar bile olsa yine ayakta kalırlar. Ama dijital alandan kaymak gibi bir güçlü pay almayı kim istemez ki?  Tabi başarmasını bilene..

Özetlersek;

Geleneksel Medya  ;

– Sabit,değiştirilemez.
– Sınırlı ve gerçek zamanlı olmayan yorum içerir,
– Arşive zayıf erişim vardır.
– Bir kurulca yayımlanır
– Denetim vardır.

 Sosyal Medya;

– Anlık güncellenebilir
– Sınırsız gerçek zamanlı yorum vardır.
– Arşive erişilebilir.
– Bireysel yayımcıları vardır.
– Özgürdür.

Gelecek Trend’lerinden İpuçları

Günümüzde web Web 2.0 olmakla birlikte yakın gelecekte web 3.0 ile aynı zamanda her yerde bulunan ve her yere yayılan içerik ve hizmetler ile duyarlı ve cevap veren elektronik çevre oluşacak.Zeki arayüzler,akıllı ajanlar,anlamsam web’ler ortaya çıkacak ve şekillenecek.Dinamik web sayfaları öncülük eden bir trend olacak.Leb demeden leblebi dediğinizi bilen bir arama optimizasyonu olacak. Zengin medya virali ortaya çıkacak. Reklam ve eğlenceyi birleştiren bir iletişim formu yani ‘advertainment’ kavramı ortaya çıkacak. Ayrıca önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Augmented reality uygulaması artık heryerde her marka için rol alacak. Akıllı telefonu olmayan insan yeryüzünde kalmayacak. Daha birçok sosyal medya kanallarında siteler ortaya çıkacak.Özellikle facebook tamamiyle kişilerin yaşam insiyatifinde en önemli rollerin başında olacak.

 

Dikkatimi Çekenler:

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum ; markalar artık tv reklamlarında sağ alt köşede  twitter’da trend topic olmak istedikleri hashtag cümlesini yayınlamaktalar. Artık Tv reklamları sosyal medya ve dijital alana kayıyor ve entegre şekilde gitmeye başlıyor.Bilmem farkında mısınız?  Konvaksiyonel işler dijitale sonra hepsi birden sosyal medyaya kayıyor 🙂

 

Dikkatimi Yitirenler:

3D tv’ler artık ilgimi çekmiyor. Sözüm avatar filminden dışarı ama ilgisizlik hat safhada. Ayrıca tv’den internet’e girmek ve uzaktan kumandayı klavye yapmak fazında iyice çoklu görevlilikte amacını ve dikkatimi yitirdi.

Siz siz olun Televizyon izlerken anlık twit atma yeteneğinizi yitirmeyin.İkiside şimdlik lazım.

 

Serkan Eskalen- Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.