Teknoloji Uygulamalar

Kadınlar Telefonlarındaki Görüntüleri Önemsediği Kadar Korumuyor

Kaspersky Lab ve B2B International‘ın gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre; Türkiye’de yaşayan kadınların %58’i telefonlarında yer alan fotoğraf ve videolara telefonlarındaki her şeyden hatta telefonlardan da daha fazla değer verdikleri ortaya çıktı.  Erkek telefon kullanıcılarında ise bu oran %48. Ancak, bu görüntülerin çevrimiçi güvenliğinden endişe eden kadınların oranı %25’in üzerinde olsa da, birçok kadın kullanıcı  temel güvenlik önlemlerini uygulamak konusunda dahi sıkıntı yaşıyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Emm şu yorumu yapıyor: ” Cihazlar, mutlu anıların saklanması ve paylaşılmasında ve ilişkilerin e-postalar ve mesajlar yoluyla sürdürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kadınlar, cihazlarının çalınması veya ele geçirilmesi durumunda bunun diğer kişiler üzerinde yaratacağı duygusal etki hakkında daha fazla endişe ediyor. Özel görüntülerinin kamuya sızması durumunda olabilecekler konusunda endişe etmesi gereken yalnızca ünlüler değildir. Böyle bir şeyin olmasını engellemenin tek yolu, değerli olanı güvende tutmak için temel güvenlik önlemlerini almaktır.”

Print

Verilerimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Kötü niyetli kişilerin telefonlarda yer alan resim, video ve dökümanlara erişmelerini önlemek amacıyla telefonlarda saklanan bu dosyalar şifreleme yöntemiyle şifrelenmelidir. Ayrıca telefonların çalınıp bu dosyaların kaybolma ihtimaline karşı dosyaların belirli periyodlarda yedeklenmesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında