Sosyal Medya

Jimmy Wales’ten Bir Rica

Özgür ansiklopedi Vikipedi ye şu günlerde eriştiğimizde Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’tan bir rica ile karşılaşıyoruz.

Özgür ansiklopedi Vikipedi ye şu günlerde eriştiğimizde Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’tan bir rica ile karşılaşıyoruz.

Wales’in steği şu şekilde;

Google’ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo’nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişinin her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi’de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi, bilgimizi başkaları ile paylaşmak, öğrenmek, düşünmek için hepimizin gidebileceği yerdir.

Vikipedi’yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, diğer görevleri ise başkalarına bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız gerekirdi. Fakat herkes bağış yapmıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya ne kadar yapabilirseniz bağış yapın. Sizler, Vikipedi’yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler,

Jimmy Wales – Vikipedi’nin Kurucusu

Jimmy Wales Reklam almayarak ciddi bir geliri kaynağını reddetiği ortada. Umarız ihtiyacı olan yardıma bu şekilde ulaşır.

Yazar Hakkında

Halil Çevik

Bilişim sektörüyle yakından ilgileniyor. Sosyal Medya'dan kopamıyor. Mezun olduktan sonra hastanede internet sıkıntısı çeken hastalarına 3G modem dağıtma, onlara Facebook ve Twitter üzerinden ilaç saati hatırlatmak gibi düşünceleri var.