Teknoloji

İstanbul Web TV Yayına Hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dünyanın internetten yayın yapan ilk şehir televizyonunu kurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dünyanın internetten yayın yapan ilk şehir televizyonunu kurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başkanlık binasında düzenlenen toplantıda İstWeb TV’nin tanıtımını yaptı. Toplantıda konuşan Başkan Topbaş, projenin belediyeye ait olduğunu belirterek, “Proje başkanın değil, belediyenin projesidir. İnanıyorum ki gerçekten dünyaya model olur. Şimdidenkısa tanıtımlarla bahsettiğimiz İstWeb TV, alıcıları talepleri oluşmaya başlandı yurt dışında. Teknoloji imkan ve fırsatlarını en iyi şekilde kullanarak önce ve öncelikle İstanbullulara bu keyfi yaşatmak istiyoruz. Bu televizyonla, bu kanalla artık iletişimİstanbulluların parmak ucunda. Bu modernliktir. Modernlik dünya teknolojilerini yakından takip etmek ve o teknolojileri kendinize adapte ederek en iyi şekilde kullanmaktır” dedi.

İstanbul’un artık her alanda dünya ile yarıştığını belirten Başkan Topbaş, İstanbul’un altyapısından ulaşım sistemlerine kadar her konuda bir model teşkil ettiğini söyledi. İstWeb TV’nin yazılım ve programının tamamen kendilerine ait olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Bizim ürettiğimiz bir şey. Bizim ilgili birimlerimizin çalışmaları ile yapılmış, belediyenin kendi elemanlarının gayreti ile yaptığı çalışma. Tabii ki bir milat çünkü bundan sonra birçok çevreler örnek alacaklar. Bizden destek yardım isteyecekler ve gelişecekler. Artık gelişen dünya şartlarında özellikletelevizyonculukta büyük çığır başlıyor. Artık büyük stüdyolara gerek yok, çok değişti. Şu anda görüyorsunuz bir laptop ile bu yayını yapabilirsiniz. Artık kimse kendi özel hayatının başkaları tarafından tanzim edilmesini istemiyor. Yani siz televizyon programlarında birini izlemek zorundasınız. Burada kişi ne istiyorsa, neyi seçerse ona özel yayınlar alabilecek. O bilgiye anında erişebilecek. Arabada otobüste, herhangi bir yerde, her yerde ne olup bittiğinin farkında olacak” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yaşayanların trafikten meteorolojiye kadar her şeye İstWeb TV’den ulaşabileceklerini kaydetti. Topbaş şunları söyledi:

“Özellikle içeriği ortama göre odaklanacak. Biz herhangi bir ilçemizin içinde ayrı bir yayın yapabileceğiz. Her ilçenin kendi sorunu, talepleri farklı ise ona göre bir yayın. Hatta ne kadar led ekran, alıcı varsa o kadar program olacak. Herkesin bir başkasına bağımlı olmadan kendi keyfine yönelik bir çalışma. Metroda, taksilerde, istasyonlarda her noktada bu sistem kullanabilecek. Bu sistem interaktif olarak kullanılabilecek. Sadece izleme değil, dokunduğu zaman bir iletişime geçme imkanı da olacak. Bilgiyi anında alma imkanı olacak. Bu şehrin diğer şehirlerle olan yarışını güçlendirecek. Göreve geldiğimiz 2004’de söyledik. Artık dünyamızda ülkeler yarışmıyor, şehirler yarışıyor adeta bir devlet gibi. Şehirlerin özellikleri imkanları, fırsatları ve dünyadaki etkilerinin konuşulduğu bir süreçte
yaşıyoruz.

Bu süreçte İstanbul’u daha da güçlendiriyoruz. Çin’de, Afrika’da yaşayan insan da İstanbul’u takip edebilecek. Hayatınızın bir parçası olacak. Sizin yanınızda bağımlı olacağınız demeyeceğim ama vazgeçemeyeceğiniz kadar yakın dostluk kuracağınız bir web tv ile İstanbul’u tanımak, bilgilenmek için bir sistem oluşturacağız. 5 milyon belki 10 milyon insan belki bebekler bile annesinden yalnız kaldıkları zaman İstWeb TV’yi açmasını isteyecek.”

Topbaş, İstWeb TV ile İstanbulluların bir ekranda birçok şeyi birden görebileceklerini, bir tarafta dizi, bir tarafta haberler, bir tarafta ise maçı takip edebileceklerini söyledi.

sabah

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.