Teknoloji

İsrailli Reklamcılık Öğrencileri Arap Hackerların Bıraktıkları İmajları Yeniden Yorumladı

HaBezefer reklam ve sanat okulu öğrencileri ile McCean Dijtal tarafından ortaklaşa yürütülen projede öğrenciler siber saldırılara alışılmışın dışında tepki gösterdiler. Hacklenen web sayfalarının daha sevimli ve creative görünmesini sağlayan öğrenciler hack saldırılarına karşı ilginç bir tepkiye imza attılar.

McCann Dijital sanat yönetmeni Nir Refuah’un  demeçte, “İsrail’in her ay belirli bir siber saldırı altında olduğunu, İsrail web sitelerine onlarca Arap hacker grupları tarafından hacklendiğini ve hacklenen sayfaların  ve anti-İsrail web sayfaları ile değiştirildiğini belirtti.”

Son zamanlarda İsrail ve ABD’ninİran’a karşı siber bir saldırı düzenlediğide biliniyor. Flame virüsü ile ilgili haberleri sizlere ulaştırmıştık. Aşağıdan ilgili haberlere ulaşabilirsiniz.

1-Flame Virüsü Ortadoğu’ya Saldırdı
2- Sanal Savaş Resmen Başladı
3- Flame Ve Stuxnet Virüsleri Arasındaki Farklar

McCann ve öğrenciler hackederek cevap vermek yerine farklı bir bakış açısıyla hacklenen sayfalardan 50 tanesini incelediler. Sornuç olarak siyah arkaplan, değişik karakterler ve biçimsiz imajlardan oluşan resimleri inceleyerek yeniden dizayn ettiler.

İşin komik yanı öğrencilerin hackerlar iletişime geçmiş olması ve hack edilen sayfaların birinde bu çalışmalardan birinin kullanılmış olması.

İşte yeniden dizayn edilen hack sayfaları;

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen