Teknoloji

İşletmenizi Siber Saldırılardan Koruyacak 4 Öneri

Siber saldırıların sadece büyük şirketlerin başına geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tam tersine, küçük şirketler büyük şirketlerdeki gibi profesyoneller tarafından yönetilen güvenlik katmanlarına ve çalışanların uyması zorunlu olan standartlara sahip olmadıkları için siber saldırılara çok daha açıkbir şekilde bekliyorlar.

Dahası, bazı haklayıcılar küçük şirketlerin ilişkide oldukları büyük şirketlerin ağlarına sızabilmek için küçük şirketlerin nispeten daha zayıf korunan altyapılarını bir sıçrama tahtası olarak kullanıyorlar. Sözün özü “küçüğüm, kim bana neden dokunacak” diye avunmayın. Belki de büyüklerden daha çok risk altındasınız.

Bununla birlikte, dört basit konuya dikkat ederek şirketinizin siber saldırılara karşı savunmasını önemli ölçüde güçlendirebilirsiniz. Böylece en azından azıcık bilgisi eşliğinde sırf spor olsun diye bu işi yapan kişilerin karşısında yelkenleri suya indirmekten kendinizi kurtarmış olursunuz.

1. Şifrelerinizi iyi belirleyin

Bunu her yerde söylüyorlar ama bir kez daha söylemekten zarar gelmez. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda RedHack’ın Adalet Bakanlığı ve Emniyet’e gerçekleştirdiği saldırılar, en yetkili kişiler tarafından bile 123456 gibi basit şifreleri kullanmasından kaynaklanmıştı. Siz bu tuzağa düşmeyin.

Şireleriniz en az 8 karakterli olsun, mutlaka harf ve rakam karışımlarından oluşsun ve mümkünse arada büyük harfler kullanın. Doğum gününüz gibi kolay tahmin edilen şeyler içinde olmasın demiyorum bile. Ama şifre diye çok karmaşık bir şeyler yapıp da bu kez kendiniz bile unutma hatasına düşmeyin veya bir yerlere yazmak zorunda kalmayın.

Şifrenizin tahmini zor olsun ama ne olduğunu size hatırlatacak bir işaretçinizde olsun. Örneğin her sabah bindiğiniz otobüsün numarası, aracınızın VIN kodu vb iyi birer başlangıç olabilir.

2. Mobil cihazlarınıza sahip çıkın

Artık hepimiz gündelik yaşamda mobil cihazlarımızdan, hatta çoğumuz da akıllı telefonlarımızdan destek alıyoruz. Peki bu cihazlarda ne kadar çok kendinize ve şirketinize özel bilgi barındırdığınızı hiç düşündünüz mü? E-posta şifreleriniz, özel mesajlarınız, hatta internet bankacılığına giriş için son kontrol noktası olarak bile mobil cihazları kullanıyoruz.

O nedenle bunlara sahip çıkın. Kişisel veya şirkete ait özel bilgilerle dolu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka giriş için şifre belirleyin. Akıllı telefon kullanıyorsanız gerektiğinde nasıl uzaktan yönetip içeriğini silebileceğinizi öğrenin, yoksa bu amaçla kullanabileceğiniz bir yazılım edinin.

Çoğu akıllı telefon güvenlik için yerini uzaktan takip edebilmenizi ve gerektiğinde silebilmenizi sağlayan özelliklerle geliyor. Telefonunuzda veya tabletinizde bu özellik yoksa, bilindik güvenlik şirketlerinin ürünleri sayesinde bu özelliği kolayca cihazınıza ekleyebileceğinizi unutmayın.

3. Sosyal medyayı kullanırken kendinize hakim olun

Araştırmalar gösteriyor ki, sosyal medya kullanımı sırasında bazıları kendilerini muhabbete iyice kaptırıp normalde paylaşmamaları gereken bilgileri de paylaşma yoluna gidiyorlar.

Bu konuda kontrollü olun. Çünkü sizi sadece arkadaşlarınız veya yakın çevreniz değil, rakipleriniz de yakından takip ediyor. Rekabetle ilgili elinizden kayacak en ufak bir cümleyle, geliştirme aşamasındaki ürünleriniz veya finansal performansınız konusunda rakiplerinizin eline önemli kozları kendi elinizle verebilirsiniz.

4. Risklerinizi önceliklendirin ve doğru yönetin

Şirketinizde bazı faaliyetleriniz diğerlerinden daha ön planda olabilir, bazı bilgileri diğelerine göre çok daha sıkı bir şekilde saklamanız gerekebilir. Coca Cola’nın formülünü düşünün. Formülün olduğu kasayı dünyada sadece iki kişinin açabildiği söylenir ve bu iki kişi kural olarak aynı uçağa dahi binmez.

Bu kadar olmasa da, sizin de saklamanız gereken özel bilgiler varsa bunların üzerine düşün ve gerekirse bu bilgileri korumak için ek güvenlik tedbirlerinebaşvurun. Bu konuda gerekirse yatırım yapmaktan çekinmeyin.

Ve son olarak eğitim. Güvenlik konusunda personelinizin bilincini sürekli güncel tutun ve bu konuya dikkat etmelerini sık sık tembihlemekten çekinmeyin.

İnterpromedya Haber Merkezi 

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.