Sektörel Haberler

İradenin Zaferi

New York’ta Manhattan ile Brooklyn arasındaki nehir üzerine kurulmuş olan Brooklyn Köprüsü bir mühendislik harikasıdır. Gittim gördüm gerçekten çok heybetli ve güzel… Söylendiğine göre, John Roebling adında yetenekli ve idealist bir mühendis, 1883 yılında burası için gösterişli bir köprü projesi yapmış, ancak köprü inşaatında uzman olan bazı kişiler ona bu projeyi unutmasını, çünkü böyle bir köprü kurmanın imkansız olduğunu söylemişlerdi.

newyork

Buna karşılık John Roebling, istikbali parlak bir mühendis olan oğlu Washington’i buraya hayalini kurduğu tarzda bir köprünün inşa edilebileceğine ikna etmişti. Baba-oğul bu işin nasıl başarılabileceği konusunda epeyce düşündüler. Proje için, bazı bankalardan maddi destek sağlamayı da başardılar. Sonra da dizginlenemez bir heyecan içinde ve enerjiyle, işçileri toplayıp hayallerindeki köprüyü inşa etmeye başladılar.

Projenin uygulamaya konmasının üzerinden daha birkaç ay geçmemişti ki, inşaat sırasında meydana gelen acı bir kazada John Roebling öldü, oğlu Washington da ciddi bir biçimde yaralandı.

Washington’in beyni bu kazada ciddi bir şekilde hasar gördüğü için, ne konuşabiliyor, ne de yürüyebiliyordu. Köprünün nasıl inşa edilebileceğini yalnızca baba-oğul Roebling’ler bildiği için, herkes bu büyük projenin çöpe gittiğini düşünmeye başlamıştı.

Fakat hareket edemediği ve konuşamadığı halde, Washington Roebling’in zekası hala yerli yerindeydi. Hastanede yatağa mahkum vaziyette yatarken, bir gün aklına bir iletişim şifresi oluşturma fikri geldi. Yalnızca tek bir parmağını oynatabilen Washington, bu parmağıyla karısına dokundu. Sonraki günler boyunca da, uzun uğraşlar sonunda, parmağını vurmak suretiyle, yani parmak işaretleriyle karısına köprü inşaatını sürdüren mühendislere neler söylemesi gerektiğini anlattı.

Yatalak mühendisin 13 uzun yıl boyunca hasta yatağından tek parmağıyla verdiği direktifler işe yarayacak, gösterişli Brooklyn Köprüsü en sonunda tamamlanacaktı.

Yazar Hakkında

Nilay Karagülmez

Marmara Üniversitesi Arşivcilik bölümü mezunudur. Özel bir şirkette İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaktadır. Bilgi Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Aynı zamanda www.tabletseminerler.com ‘da aktif olarak eğitimler vermektedir.
Bulletin Debate adinda kisisel gelisim ve liderlik mailleri yolladigi bir grubu bulunmaktadir.