Sosyal Medya

iPhone Hikayesi 2001-2012 [Infographic]

iPhone ‘un ilk çıkışını hatırlayanlar var mı? 2007 yılında ABD de olay olmuştu. AT&T kilitli telefonları alabilmek için insanlar kuyruklarda bekliyordu. Aynı yıl TIME dergisi iPhone’u yılın icatı seçmişti. Neydi peki iPhone’u bu kadar özel yapan? Dokunmatik ekranı tabiki, yoksa o dönemdeki diğer telefonları ve iPhone’u kıyasladığımda iPhone ile mms bile gönderemediğimi hatırlıyorum.
iPhone tek başına dokunmatik ekranı ve diğer telefonlar ile mukayese edildiğinde astronomik fiyatı ile 2007-2008 yılında inanılmaz bir başarıya ulaştı.

2007 nin aralık ayında ilk iPhone’umu elime aldığımda AT&T şifresini nasıl kıracağımı düşünürken NOKİA N80’imi çoktan bir kenara fırlatmıştım. İlk iPhone lar hatta ikincileri bile “beta” olmalarına rağmen çılgınca satın alındı. Apple insanların aşık olacağı bir ürün yarattı ve sattı. Sonuç ; 2007 de %9 olan pazar payı 2009 da %25’e , 2011 de ise %30’a çıktı. Ancak Apple’in canına can katan iPhone’un rakibini küçümsememek lazım. Aşağıdaki infografiği incelediğinizde 2009 ‘da %5 paya sahip Android’in 2011’de % 47’ye yükselen pazar payı önemli bir başarıdır. Peki iPhone ve Android’in pazara girmesi ile kimler bitmiş? Symbian ve Palm telefonlar. Microsoft bitmek üzere iken Blacberry RIM ise hala can çekişiyor.

Tabii iPad leride unutmamak lazım. iPod ile başlayan, iPhone ile hızlanan ve iPad ile artık durdurulamaz olan bu çılgınlık Apple’in hisselerini de kriz mriz dinlemeksizin uçurdu. Bugün elindeki nakiti ne yapacağını bilemeyen şirket uzun bir aradan sonra ilk defa temettü dağıtacağını açıkladı. Üstüne üstlük bu yetmezmiş gibi şirket hisselerinin geri alımı içinde bir plan açıkladılar. iPhone 5 ve iPad 4’ün çıkması ile elinde daha da çok nakit birikeceği tahmin edilen firma yatırımcılarını ödüllendiriyor. Ama ne yalan söyleyeyim, Steve Jobs’un temettüyü hiç sevmemesinin aksine, temettü dağıtacak olan firma yöneticilerinin akıllarında ne var bu haberi duyduğum günden beri merak eder oldum.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter