Teknoloji

iPhone Fabrikasında İntiharlar Çoğalıyor

Apple’ın, Çin’deki iPad ve iPhone üreticisi Foxconn’da 23 yaşındaki bir işçi oturduğu apartmanın çatısından kendisini attı.

İşçi intiharlarıyla dünyanın tepkisi çeken ve denetim ekiplerinin üst üste ziyaret ettiği tesislerde yaşanan bu son vaka, şirketin ABD ile işçilerin çalışma şartlarının iyileştirmesi konusunda anlaşmasından sonra meydana gelen ilk intihar.

Tayvan firması Foxconn, Apple, Hewlett Packard ve Sony gibi şirketlere bilgisayar, bilgisayar oyunları ve cep telefonları üretiyor. Çin’deki dev tesislerde yıllardır, onlarca intihar ve intihar girişimi vakası yaşandı.1.2 milyon kişiyi istihdam eden Foxconn fabrikasında iPhone, iPad, Amazon’un Kindle tableti, Sony’nin PlayStation 3 ve Microsoft’un Xbox 360 oyun konsolu üretiliyor.Çin menşeili donanım parçaları üreticisi Foxconn’un CEO’su Terry Gou, yaptığı açıklamada Apple ile işbirliği yapacaklarını ve çalışma şartlarında iyileştirma yapacaklarını kaydetmişti.

Hürriyet

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.