Sosyal Medya

“İnternette, .com, .org, .net tarih oluyor” Haberi İle İlgili Kamuoyu Duyurusu

Türkiye’nin lider domain firmalarından olan isimtescil.net son zamanlarda domain alan adları ile ilgili haber sitelerinde çıkan asılsız haberler ile ilgili bilgilendiri bir duyuru yayınladı.

 Türkiye’nin lider domain firmalarından olan isimtescil.net son zamanlarda domain alan adları  ile ilgili haber sitelerinde çıkan asılsız haberler ile ilgili bilgilendiri bir duyuru yayınladı.

18.10.2011

Kamuoyuna Önemli Duyuru

17 Ekim 2011 tarihli sabah.com.tr  kaynaklı,  Habertürk başta olmak üzere internet basınında ve teknoloji sitelerinde yer bulan “İnternette, .com, .org, .net  tarih oluyor” başlıklı haber ile ilgili kamuoyu duyurusudur.

Habere konu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu  ICANN’ın  2011 Singapur toplantısında  alınan kararlar gereği, şu an kullanımda olan (com, net,  org)  gibi tüm global uzantıların dahil olduğu 22 gTLD ve ( .uk  .tr .ru) gibi bölgesel uzantıları temsil eden  273 adet ccTLD uzantısına  ek olarak,  yeni  domain oluşumları için  başvuruların  değerlendirmeye alınmasına dönük karar,  ilgili yayım organlarınca kamuoyuna;  com, net, org gibi halihazırda kullanımda ve yeni kayıtlara açık olan uzantıların tamamen kaldırılacağı yönünde aksettirilmiştir.

ICANN Akredite Kayıt Operatörü olarak, kamuoyunda ve özellikle domain hak sahipleri arasında infiale neden olan bu haberin asılsız olduğunu ve 2012’de başlatılacak yeni sürecin sadece yeni uzantıların oluşmasını hedeflediğini,  şu an kullanımda olan hiçbir uzantının hak sahipliğini kaldırmayacağını ve/veya kullanımını engellemeyeceğini  tüm uzantılardaki alan adı hak sahiplerine ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

İsimtescil İnternet Teknolojileri A.Ş


Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen