Sosyal Medya

İnternet Şirketleri için Blog

Blog kelimesi son 10 yıldır internette gezdiğimiz zaman zarfı içinde günde onlarca defa karşımıza çıkan bir kelimedir. Hemen hemen her sitesinin bir blog’a sahip olduğunu görüyoruz. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi internet sitesinden “http://blog.usa.gov” birçok kuruma kadar birçok kişi yada kuruluşun blog tuttuğunu görebiliriz.

Blog kelimesi son 10 yıldır internette gezdiğimiz zaman zarfı içinde günde onlarca defa karşımıza çıkan bir kelimedir. Hemen hemen her sitesinin bir blog’a sahip olduğunu görüyoruz. Amerika Birleşik Devletlerinin resmi internet sitesinden “http://blog.usa.gov”  birçok kuruma kadar birçok kişi yada kuruluşun blog tuttuğunu görebiliriz.

Blog Nedir: Blog gençlik zamanlarımızda tuttuğumuz anı defterlerinin multimedya destekli halidir. Blog içinde resim, video,sunum,yazılar v.b. şeyleri çok rahatlıkla paylaşabiliriz.

Şirketler için Blog: Günümüzde birçok şirket blog tutmaktadır. Şirketlerin tuttukları bloglar bu firmaların yazdıkları kitaplar gibidir. Örnek olarak; günlük blog ziyaretçiniz 2500’den fazla ise bu kitabınız bestsellerdır. Çok fazla satılan kitaplar insanları etkiler ve sistemlerin değişmesine sebep olur. İnsanları etkileyen şirket blogları müşterilerine ve müşteri adaylarına yön verir. Blogda yer alan içerikler firmaların bilgi seviyelerini gösterir.

İnternet Şirketleri İçin Blog: Birçok internet firmasının bir bloga sahip peki neden blog;

Neden;

-Yaptığınız promosyon,kampanya veya duyurularınızı web sitesinizde yazılandan daha ayrıntılı bir şekilde şirket blogunuzda yazabilirsiniz.Bu durum müşterilerinizin kampanya,promosyon ve duyurularınız hakkında daha iyi bir bilgi edinmesine sebep olacaktır.

-Şirket blogunuzda  yaptığınız bir kampanya,promosyon veya duyurunun bannerları yer alabilir.Bu bannerlar sayesinde istediğiniz ürün yada sayfaya kullanıcılarınızı yönlendirebilirsiniz.

-Bloga girdiğiniz özgün içerikler müşterilerinizi bilgilendirecektir.Sunmuş olduğunuz bir ürün yada servis hakkında müşterilerinizi blog sayesinde bilgilendirebilirsiniz.

-Hergün kendinize göre birçok küçük yada büyük  yapıyorsunuuz. Yaptığınız işleri yada karşılaştığımız herhangi bir hatanın çözümünü blog da yayınlayarak işinize vermiş olduğunuz değeri müşterilerinize anlatabilirsiniz.

-Blog marka bilinirliğini ve marka değerini arttırır.

-Blog üzerinde yarışmalar yapılıp promosyonlar dağıtılabilir. Bu durum müşterilerin ilgisini çeker.

-Blog üzerinden diğer hizmetlerinizin,facebook ve twitter linkleri verilerek bu sitelere ziyaret sayısının artması sağlanacak ve diğer hizmetlerimizin bilinirliği artacaktır.

Web siteniz ile ilgili videolar blog üzerinde paylaşılabilir.Bu durum kullanıcılarınızı eğitecektir.

-Web siteniz,firmanız,ürünleriniz ve servisleriniz ile ilgili müşterilerinizin fazla bilmediği özellikler blogda paylaşılarak kullanıcılar yönlendirilebilir.

-Blog üzerinde personelimizle ilgili bilgiler, ofis resimleri paylaşılabilir. Bu paylaşım müşterilerimizin telefonda konuştuğu,iş yaptığı kişileri bilmesini sağlayacaktır.

-Blog üzerinde her hafta bir çalışanınız röportaj şeklinde tanıtılabilir. Bu tanıtma işleminde kullanıcıların çalıştığı departmanla ilgili yapabildikleri anlatılır ve müşterileriniz bu sayede size güven duyar.

-Referanslarınız ve başarı hikayeleriniz blogda belirtilir.

-Çalıştığınız sektör ile ilgili haberlere blogunuzda yer verebilirsiniz.

-Blogun Google üzerinde yer tutmasıyla birlikte Google’dan gelen ziyaretçilerin firmamızı tanıması sağlanacaktır.

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen