Girişimcilik Pazarlama

İnternet Sektöründe Ekosistem Olmanın Gücü

Ülkemizde internet sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Büyümenin neticesinde internet sektöründe yeni iş modelleri ve ihtiyaçlar oluşmaya başladı. Örneğin eskiden sadece e-ticaret sitesi kurmak müşteriye ulaşmak için yeterliyken şimdi e-ticaret firmaları daha çok müşteriye ulaşmak için N11, gittigidiyor ve hepsiburada.com gibi pazaryerlerine entegre olmalılar. Entegrasyon ihtiyacı doğrultusunda bu işi yapan entegrasyon firmaları ortaya çıktı ve bu durum e-ticaret sektörünü büyüttü.

İnternet sektöründe hizmet veren, ürün satan veya web projesine sahip olan kişi veya kurumlar hızlı bir şekilde büyümek ve daha çok kişiye ulaşmak için kendi içlerinde bir ekosistem oluşturmak zorundalar.

Bu konuyu daha iyi şekilde anlatmak için verilecek en iyi örneklerden biri bağlantılar & düğüm noktaları arasındaki farktan bahsetmek.

Bağlantılar yani internet projeniz,hizmetiniz/ürününüz ne kadar çok olursa olsun onlar birlikte senkronize şekilde çalıştıracak bir plana sahip değilseniz eğer hepsi başıboş şekilde aynı hedefe doğru yürümüş olacaktır. Fakat hepsini bir arada tutup bir düğüm noktası haline getirirseniz eğer senkronize ve daha güçlü bir şekilde hedefinize ulaşmış olursunuz.

Bağlantılar & düğüm noktalarını daha iyi anlatmak için her zaman MalcolmX örneğini vermişimdir. Özellikle Denzel Washington’ın oynadığı MalcolmX filminde unutamadığım bir sahne vardır;

malcolmx

“Harlem’de öldürülen bir siyahi için binlerce siyahi bir alanda toplanır.  Güvenlik güçleri herhangi bir olay çıkma ihtimaline karşılık alanda beklemektedir. MalcolmX gelir ve sağ elini kalabalığa karşı havaya kaldırır.  Herhangi bir telkine veya konuşmaya gerek kalmadan tek bir hareket binlerce insanın geldiği gibi gitmesine sebep olur” Burada MalcolmX düğüm noktası ve orada toplanan siyahiler bağlantı noktasıdır. Hepsi bir arada bir ekosistemi oluşturur.

Kısaca internet sektöründe bir amiral gemisine sahip olmalısınız ve o amiral geminiz sizin düğüm noktanız olmalı. Amiral geminize bağlı bağlantı noktaları sizin hedefe ulaşmanızı sağlayan yardımcılarınız olmalı. Bununla birlikte hep birlikte bir ekosistemi oluşturmuş oluyorsunuz.

Bağlantı noktalarınız sahip olduğunuz network olarakta nitelendirilebilir.

Network bağlantılarından kastım zirve, konferans ve seminerler gibi etkinliklerden sonra  samimiyetten uzak bir şekilde  kartvizit dağıtma sporu sonucunda tanışılan kitleden bahsetmiyorum. 🙂

Gerçek network sizi tamamlayan ve sizinle aynı şekilde vizyon sahibi ve ileri görüşlü insanlardır. Bunun en güzel örneği Paypal Mafia sanırım.

The "paypal mafia" photographed at Tosca in San Francisco, Oct, 2007. Back row from left: Jawed Karim, co-founder Youtube; Jeremy Stoppelman CEO Yelp; Andrew McCormack, managing partner Laiola Restaurant; Premal Shah, Pres of Kiva; 2nd row from left: Luke Nosek, managing partner The Founders Fund; Kenny Howery, managing partner The Founders Fund; David Sacks, CEO Geni and Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital and Founders Fund; Keith Rabois, VP BIz Dev at Slide and original Youtube Investor; Reid Hoffman, Founder Linkedin; Max Levchin, CEO Slide; Roelof Botha, partner Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO and co-founder of Yelp

The “paypal mafia” photographed at Tosca in San Francisco, Oct, 2007.
Back row from left: Jawed Karim, co-founder Youtube; Jeremy Stoppelman CEO Yelp; Andrew McCormack, managing partner Laiola Restaurant; Premal Shah, Pres of Kiva; 2nd row from left: Luke Nosek, managing partner The Founders Fund; Kenny Howery, managing partner The Founders Fund; David Sacks, CEO Geni and Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital and Founders Fund; Keith Rabois, VP BIz Dev at Slide and original Youtube Investor; Reid Hoffman, Founder Linkedin; Max Levchin, CEO Slide; Roelof Botha, partner Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO and co-founder of Yelp

Yazıyla alakalı yorumlarınızı ve farklı görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen