Sosyal Medya Teknoloji

İnternet Medyasının SEO Gazeteciliği ile İmtihanı

Haberleri genellikle Facebook ve Twitter üzerinden takip ediyorum. Doğru habere ulaşmakta güçlük yaşasam da takip ettiğim birçok internet haber sitesi var. Ramazan Bayramı öncesinde “ramazan bayramı hangi gün” anahtar kelimelerini kullanarak bir Google araması yapmıştım. Daha sonra Google’un ilk 3 sırada gösterdiği Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden birine tıkladım ve Ramazan bayramının hangi gün olduğunu öğrenmeye çalıştım. Daha sonra aşağıda da görebileceğiniz gibi bir içerikle (?) karşılaştım.

hürriyet_spam

Yukarıda da görebildiğiniz gibi SEO amaçlı üretilmiş bir sürü anahtar kelime ile sadece hit almaya yönelik içerik hazırlanmış. Bu tür içerikleri biz bloggerlar hazırlasak Google Sandbox’a düşürür ama Hürriyet, Milliyet, Takvim ve Bugün gibi internet siteleri için hiçbir önlem almıyor. Aynı hafta Aljazeera Türk‘ten Sn. Müfit Yılmaz Gökmen bana ulaştı ve internet medyası hakkında görüş istedi.

Hemen hemen her internet kullanıcısına gına getiren yukarıdaki durum hakkında uzun bir demeç verdim. Aljazeera Türk’te yayınlanan yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz.

İnternet medyası SEO gazeteciliği yapıyor’

Digibus Ajans Başkanı Salih Çaktı, sosyal medyanın gazetecileri yönlendirme gücünü değerlendirdi. Çaktı, haber üretmekte zorlanan internet haberciliğinin tamamen saptırılmış bir habercilik anlayışıyla sırtını sosyal medyaya dayadığını belirtti.

Ertuğrul Özkök’ün yazısında belirttiği ‘like gazeteciliği’ kavramını doğru bulduğunu belirten Çaktı, sadece gazetecilerin değil, sosyal medya kullanıcılarının da aldıkları like, RT veya fav sayısına göre hareket ettiklerini belirtti. Çaktı, bir süre sonra kullanıcıların kendilerini yansıtmayan ancak like, RT veya fav alacak içerikler paylaşmaya başladıklarını, like aldıkça beynin daha fazla mutluluk hormonu salgılayarak ‘like bağımlılığı’ ortaya çıkardığını belirtti. Gazeteciler için bu durumun geçerli olabileceğini söyleyen Çaktı’ya göre en büyük olumsuzluk, internet medyasının haber üretmekte zorlanır hale gelmesi:

19 yaşındaki bir Twitter kullanıcısı kendisini takip eden @sondakika hesabını takip ederek haberleri oradan alıyor veya haber odaklı bir Facebook sayfasından haberin içeriğini elde edebiliyor. Bundan dolayı haber sitelerini ziyaret etmeyi ikinci plana attık. Facebook ve Twitter zaten ihtiyacımız olan haberleri ekranımıza döküyor. Bir deprem olduğunda ilk duyduğumuz yer Twitter oluyor. Twitter’dan bir haber daha hızlı bir şekilde yayılabiliyor.

Türkiye’de internet medyası sosyal medya kanallarını daha aktif olarak kullanabilir fakat  haber üretmekte zorluk yaşıyorlar. Sadece haber ajanslarından alınan içerikler birkaç değişiklik ile sunuluyor. Bunların haricinde resim galerilerini görüyoruz. ‘Instagram’da bugün’ başlığıyla ünlülerin Instagram fotoğraflarını galeri haline getiren haber siteleri bile mevcut. Burada asıl sormamız gereken sorular var:

– Bloggerların ürettiği özgün içerikleri alıp üzerinde değişiklik yapıp yayınlamak habercilik midir?

– Instagram’dan ünlülerin veya Instagram fenomenlerinin fotoğraflarını galeri yapıp yayınlamak habercilik midir?

– Teknolojiden anlamayan bir editörün Google’dan gelen adsense mektubuyla ilgili troll haberin gerçekliğini anlamadan sunması habercilik midir?

Bir-iki sene önce ‘Gazetecilerin İçeriği Gazetelerindir’ başlıklı manifestoya imza atan haber platformlarının birçoğu, bugün ajanslar ve fotoğraf galerilerine hapsedilmiş haber siteleriyle internet kullanıcılarına hizmet verdiklerini düşünüyor. Kaynaklarının çoğu ajanslardan gelen haberler ve sosyal medya kullanıcılarının ürettikleri içerikler. O zaman şu soruyu sormak hakkımız sanırım;

– Sosyal medya kullanıcılarının içerikleri internet medyasının mıdır?

Sn. Ertuğrul Özkök ‘like gazeteciliği’ ile ilgili güzel bir noktaya değinmiş fakat bugün Hürriyet SEO gazeteciliği yapıyor. Sadece anahtar kelimeden oluşan içerikler haber diye sunuluyor. Normal bir blogger bunu yapsa en kısa sürede Google Sandbox’a düşer. Sadece Hürriyet değil birçok büyük internet haber sitesi SEO gazeteciliği yapıyor. Türkiye’de internet gazeteciliğinin en önemli sorunu şu anda like gazeteciliği değil SEO gazeteciliğidir.

Türkiye’de internet gazeteciliği SEO veya galeri gazeteciliğinden uzaklaşmak, kullanıcı verisi toplayıp reklam şirketlerine satmak yerine gerçek manada gazetecilik yapmak istiyorsa, platformlarını vatandaş gazeteciliği platformuna dönüştürsünler.

Yazının tamamını okumak isterseniz buraya tıklayın.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen