Teknoloji

İnternet Hesaplarınızı Güvende Tutmanın Temel Yolları

Dijital çağın en büyük nimetlerinden olan internet bizleri hergeçen gün kendine bağlıyor. Gelişen teknoloji ve koruma filtreleri ile daha güvenli hale getirilen internet bazı ülkelerde elektrik ve su kullanımı gibi temel insanlık hakkı olarak kabul ediliyor.

Fakat birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bazı kullanıcılar interneti bilinçsizce kullanıyor. Kişisel bilgi güvenliği ve gizilik konularında alınmayana tedbirler ileriki dönemlerde kullanıcıların başına ciddi sorunlar açabiliyor. Günümüzde nerdeyse birçok site kullanıcı kaydı ile hizmet veriyor. Özellikle sanal ortamda kullanılan takma isimler (nickname) Facebook gibi sosyal ağların hayatımıza girmesi, daha sosyal bir çevre yaratmak adına gerçek isim ve kişisel bilgiler ile hesaplar açma durumunu ortaya çıkardı.

E-postalar, sosyal ağlar ve bankacılık gibi birçok online işlem için açılan onlarca hesap zamanla unutulup gidiyor. Birçok site giriş bilgilerini tekrar hatırlatmak yada sıfırlamak için e-posta adresinize ihtiyaç duyuyor. Peki e-posta adresinizin giriş bilgilerini unuttuysanız yada hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirildiğinde neler yapabilirsiniz ? Günümüzde geniş depolama alanları sunan Gmail, Yahoo ve Outlook gibi popüler e-posta servisleri mail alıp göndermenin dışında fotoğraf, video yada önemli belgeleride online ortamda saklama desteği sunuyor. Günün birinde bu dosyalarınıza erişiminizi kaybetmek can sıkıcı bir durum alabilir. Hesabınızı hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde geri alabilmeyi garantilemek için alternatif kurtarma seçenekleri ekleyin. Bu seçenekleri eklemek için ayıracağınız birkaç dakika, ileride karşılaşabileceğiniz saatlerce sürecek sıkıntılardan ve gereksiz bekleyişten sizleri kurtarabilir.

Aşağıda, internet hesaplarınızı güvende tutmanın ve erişimi kaybetmeniz olasılığına karşı, hesabınıza şifre kurtarma seçenekleri ile ilgili temel bilgileri tekrar hatırlatmak istedik. Bu işlemler sadece e-posta servisleri için değil, kullandığınız bütün internet hesapları için geçerlidir. Örneğin Facebook hesabınızıda aşağıdaki yöntemlerle kurtarabilirsiniz..

Kurtarma Adresi (ikincil e-posta)

Bu alanı e-posta hesabı açarken doldurmanız zorunlu değildir, fakat aktif olarak kullandığınız e-posta hesabınıza erişimi kaybetmeniz durumunda tekrar erişim sağlayabilmek için ikinci bir kurtarma e-postası eklemeniz tavsiye edilir. Bütün işlemlerini tek bir e-posta üzerinden yapıyor olsanız bile, kendinize sizden başka kimsenin bilmediği başka bir e-posta hesabı açarak kurtarma ve sıfırlama işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

ikincil-eposta

Güvenlik Sorusu

En eski kullanılan güvenlik yöntemlerinden birisi olan güvenlik sorusu ile başkalarının tahmin edemeyeceği bir cevap yazarak hesabınızın şifresini sıfırlayabilirsiniz. Facebook ve Google gibi büyük siteler güvenlik nedeniyle kullanıcıların şifrelerini özel metodlarla gizleyerek kendileride göremez. Oluşturduğunuz şifreler giriş esnasında sadece doğrulanarak sizlere giriş izni verir. Bu sebeble şifrenizi unuttuğunuzda sizden yeni bir şifre girmeniz istenir, yada geçici bir şifre yaratılarak sizlere gönderilir. Güvenlik sorusu ve cevabı işlemi uzun süre kullanılmadığı takdirde unutulabileceğinden bu yöntem artık pek tercih edilmiyor.

gizli-soru

SMS Doğrulama

E-posta hesabınıza kurtarma seçeneği olarak telefon numaranızı eklerseniz, şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi sıfırlamanıza yardımcı olmak için, e-posta sağlayıcınız size bir kod içeren kısa mesaj gönderebilir. Bu kodu girerek hızlı bir şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Günümüzde Google, Facebook ve Yahoo gibi büyük internet siteleri güvenliğe büyük önem verdiklerinden sizlerin telefon numaranızı yada e-posta adresinizi başkalarıyla paylaşmaz. Güvenliğiniz için bu işlemleri uygulamanız sizlere ileriki dönemlerde fayda sağlayacaktır.

sms-dogrulama

Yazar Hakkında