Instagram

Instagram’da Büyük Değişiklik!

400 milyon kullanıcısıyla içerikleri kronolojik olarak gösteren Instagram, Facebook’a benzer popülerlik ve diğer sosyal göstergelere içerik göstermeye başlayacak.

Twitter’ın yeni zaman tüneli deneyimlerinden kısa süre sonra gelen bu hamle ilk olarak The New York Times tarafından duyuruldu.  The Times‘in bildirisine göre sponsorlu reklam ise yine Facebook usulü haber kaynağının arasına serpiştirilecek. Bir diğer duyurusunda Instagram‘ın sistemi değiştirmek için uygulamayı açtığınızda ne görmeye ihtiyacınız olduğunu belirlemeye yardımcı olan bir algoritma kullanarak testlere başladığını bildirdi. İlk olarak göreceğiniz etkileşim geçmişinize, günün hangi saatine yada fotoğrafın popülerliğine göre belirlenecek.

Times’ın haberinde Instagram’ın kurucu ortağı CEO Kevin Systrom, kullanıcıların kendi akışlarındaki gönderilerin yüzde 70’ini kaçırdığını ve bu hamlenin “gördüğünüz yüzde 30’un en iyi yüzde 30 olduğundan emin olmak” için yapıldığını söyledi.

Bu değişiklik ile beklediğimiz bir diğer unsur ise reklam alan paylaşımların aynı Facebook’ta olduğu gibi erişiminin düşmesi olacak. Kendi algoritması ile içerikleri kullanıcılara sunacak olan Instagram’ın marka içeriklerini ve reklam paylaşan yayıncıların içeriklerinin erişimini azaltması en yakın ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yazar Hakkında