Instagram Sosyal Medya

Instagram Güvenlik Açığını Kapattı

Instagram, yaptığı güncellemeler ile kullanıcı memnuniyetini maximuma çıkarmayı hedefliyor derken gözden kaçan ayrıntıyla adından söz ettirmeye başladı. Geçtiğimiz dönemlerde Webstagram sürprizi yaparak, kullanıcı beklentisini arttıran Instagram son olarak, çoklu hesap kullanımı yeniliğini getirmişti. Bu haberin hemen ardından  video görüntülenme sayısı konularında atağa geçmişti.

instagram-coklu-hesap-ekleme-acma

Fakat çoklu hesap kullanımında birtakım pürüzler ortaya çıktı. Instagram kullanıcıları, hesaplarının güvenliğinin ortadan kalktığını fark etti. Şöyle ki, hesaplar arası geçiş yaparken hesap bilgilerinin ve bildirimlerinin kapanmadığını deneyimledi. Konuyla ilgili rahatsızlığını dile getiren milyonlarca kullanıcıya kayıtsız kalamayan Instagram yöneticileri duruma müdahale etti.

Instagram Güvenliği Artık İki Aşamalı

instagram-ikili-güvenlik-sistemi

Instagram, güvenliği artık iki aşamalı olarak sağlanacak. Kullanıcı adı ve parola ile giriş yapılan Instagram hesabı tarafından telefona bir SMS gönderilecek ve içerdiği kod ile uygulamaya giriş yapılabilecek. Böylelikle kullanıcı hesabının gizliliğini deşifre etmeye çalışan herkimse güvenlik engelline takılacak.

Instagram yenilenen güvenlik sistemiyle geç kalan açığını kapattı diyebiliriz; ancak hatırlatmalıyız ki çift aşamalı güvenlik önlemi artık oldukça yaygın. Fakat, burada doğan başka bir problem sıkça kullanılan ınstagram hesabının her defasında aynı güvenlik aşamalarından geçecek olması. Yani güvenli giriş sağlamak isteyen kullanıcı pratik olan kullanımı kaybedecek mi? Bu sorunun cevabının yankılarını kullanıcı deneyimleri gösterecek. Umarız, geç kalınmış güvenlik önlemi ınstagram kullanıcılarını sıkıcı bir sürece sürüklemez ve küstürmez. 🙂

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author