Sektörel Haberler Teknoloji

İnsansı Robot Atlas Yeni Yeteneklerini Sergiledi

Boston Dynamics, insansı robot Atlas‘ın yeteneklerini sergilediği yeni bir video paylaştı, dün paylaşılan video şuan itibariyle youtube’da bir milyon izlenme sayısını aştı. Atlas‘ın yeteneklerini sergilediği video ”Atlas – Gelecek Nesil” başlığı ile paylaşıldı.

Atlas‘ın ilk videosu 3 Ekim 2013 tarihinde yayınlanmıştı, o zamandan bu zamana ne kadar ilerleme sarf edildiği son video ile gözler önüne serilmiş oldu. İnsansı Robot Atlas‘ın ilk halini unutanlar için küçük bir hatırlatma :

Atlas’ın ilk videosu 

”Atlas – Gelecek Nesil”

Yeni yayınlanan videoda Atlas; dengesini tıpkı bir insan gibi sağlarken, kolileri raflara stabil bir şekilde dizebiliyor. Dengesinin bozulmasını sağlayacak dış etkenlere karşı geliştirilen reflekslerini de sergiliyor. Video’da gözlemleyebileceğiniz gibi  insansı özellikler gösteren Atlas‘ın, arkası dönük iken aldığı sert darbeden sonra ayağa kalkma şekli ise gerçekten mükemmel bir çalışmanın eseri olduğunu gösteriyor.

Bir çok kişi videoyu izlerken şaşkınlıklarını ve korkularını dile getirebiliyor. Teknolojinin geldiği nokta ve yapay zekanın gelişimi insanları hayrete düşürüyor.

 

Boston Dynamics‘in geliştirdiği robotların başarısı tartışılmaz bir gerçek. Atlas bizleri bu denli şaşırtıp korkutabiliyorsa gelecek dönemlerde karşılaşacağımız robotlara tepkimiz nasıl olur ? Bu tam bir merak konusu 🙂

Yazar Hakkında