Sektörel Haberler

İlginay Göbüt Göksel Atla Gelişelim’i Anlattı

Atla Gelişelim’in kurucusu İlginay Göbüt Göksel ile Atla Gelişelim’i konuştuk.

1- İlginay Göbüt Göksel kimdir;

Atla Gelişelim’in kurucusudur. Hayatın her yerinden kişi ve liderleri atların büyüsüyle tanıştırır. Öğrenme sürecinde atları “rehber” olarak tanımlar. “Rehber” birisini bilinmeyen ve keşfedilmemiş bir alana götüren anlamındadır. Bu, atların her yaştan ve disiplinden olan insanlara sunduğu fırsatın tanımıdır.

Göbüt, lisans derecesini Uludağ Üniversitesi Turizm İşletmecilik bölümünde, pazarlama master derecesini Viyana Webster Üniversitesi’nde aldı. Değişim programıyla bir dönem Johannesburg Witwatersrand Üniversitesi’nde okudu. G.Afrika’daki öğrenciliği sırasında yaptığı proje için Desmond Tutu ile tanışma ve röportaj yapma şansını yakaladı.

Kariyerine öğrenciyken otelcilik sektöründe başlayan Göbüt ön büro, rezervasyon ve satış departmanlarında 4 yıl çalıştı. Viyana’da 3 sene perakende mağaza işletmeciliği yaptı. Telekomunikasyon sektöründe ETH Holding’in Almanya ve Avusturya ofislerinde etnik pazarlama müdürü olarak çalıştı. Reckitt Benckiser Türkiye’de iş geliştirme ve pazarlama departmanlarında 8 sene çalıştı. Reckitt Benckiser’de doğrudan pazarlama müdürü olarak tüketici danışmanları projesini Meksika, Arjantin, Brezilya, Macaristan, Ukrayna, Rusya, Romanya, Polonya, Yunanistan ve Güney Afrika’da kurdu ve bu ülkelere danışmanlık yaptı.

Biniciliğe 1994 senesinde Viyana’da başlayan Göbüt, EGE (Equine Guided Education – At rehberli eğitim) sertifikasını Strozzi Institute, Kaliforniya, ABD’den aldı. Göbüt, sezgisel liderlik, değişim döneminde insan, atların rehberliğinde kişisel liderlik isimli eğitimler ve  seminerler verir. Göbüt, TJK TV’de yayınlanan Atla Gelişelim isimli programın yapımcısı ve sunucusudur.

IMGL0096

2- Atlara olan ilginiz ne zaman başladı?

5 yaşındayken kalaycının atıyla başladı. Ben küçükken tencereler bakır olurdu ve kalaylanırdı. Bizim mahalleye “kalaycı geldi kalaycıııı” sesiyle bağırarak uğrayan kalaycının beyaz atı vardı. Beyaz at tencereleri 2 tarafında asılı kocaman hasır sepetlerde taşırdı. Bu sesi duyduğum gibi aşağıya koşardım. Daha çok küçük olduğum için sanırım bana çok heybetli görünürdü bu beyaz at. Halinden memnun olmadığını hissederdim. Onu severek, havuç vererek bu zor hayatına destek olduğumu düşünürdüm. Bir ata ilk ilgim ve iletişimim böyle başladı.

3- Atla Gelişelim’i ne zaman kurmaya karar verdiniz? 

Kafamda kurgulamaya başlamam 2006 senesine uzanır. Bu projenin üstüne çalışmak, kurumsal hayatı bırakmak ve gereken eğitimleri almak uzun bir süreç oldu. Ekim 2012’de Atla Gelişelim’i kurup, eğitimler vermeye başladım.

4-  Atlar insanlara ne tür faydalar sağlıyor?

Atlar herşeyden önce insana iyi geliyor. Stresten uzaklaştırıyor. Kendimin farkıma varmamı, kendimle bağlantıda olursam, (düşünen beyinin, egonun tuzaklarına düşmezsem) güçlü olacağımı hatırlatıyor. Zaten özgüven kendi gücümüzü unuttuğumuz ve çareyi dışarıda aramaya başladığımıza zayıf düşer. Atlar bana özgüvenin varlığını, başkalarını dinleyerek ve inanarak kaybettiğim gücümü tekrar hatırlatıyor.

Atlar kişisel liderlik becerilerimi görmem ve deneyimlemem için bana öğrenme ortamı yaratıyor. 600 kiloluk bir canlının yanında sessizce durduğumda atın sağladığı güven ortamı en önemli liderlik becerilerinden birini bana gösteriyor.

Özetleyecek olursak at rehberli eğitim şu konuları geliştiriyor:

  • Sağ beynin potansiyeli
  • Odaklanma
  • Sosyal beceriler
  • Özgüven ve özsaygı
  • Uyumlu ilişkiler
  • Duygusal kıvraklık

5- İnsanlar atlarla iletişime geçtiğinde nelerin farkına varıyorlar?

Herşeyden önce kendilerinin farkına varıyorlar. Kendimizle ilgili konuları farkettiğimiz zaman geliştirmek için harekete geçeriz. Standart bir koçlukta 4 seansta elde edeceğiniz farkındalık atın yanında bir kerede gerçekleşebiliyor. At güçlü sezgileriyle beni bana gösteren bir canlı. Ben ne yazık ki kendi sezgilerimin farkında değilim beni yıllardır yöneten düşünen zihnim yüzünden. At net ve kararlı olmamda bana rehberlik ediyor.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen