Sosyal Medya

İletişimde Sosyal Medya

Günümüzde insan ilişkilerinde çok yoğun bir şekilde kullanılan internet üzerinde çeşitli paylaşımlara izin veren sistemleri içinde barındıran çift taraflı paylaşım imkanı veren sistemlerin tamamını içinde barındıran sisteme sosyal medya denilmektedir. Sosyal medya denilince aklımıza hemen eski sistemler gelmektedir. Bu sistemlere bakacak olursak gazete, dergi, radyo ve tv gibi eski iletişim araçları aklımıza gelmektedir. Bunların insanlara tanımış olduğu tek taraflı bilgi paylaşımı ile tek taraflı içerik paylaşımı sistemi artık günümüzde internetin gelmesi ve bu eski sistemleri içine almasıyla birlikte tek taraflı paylaşımlardan çift taraflı paylaşımlara geçmiştir. Bu sayede insanlar karşılıklı olarak hem görüntü hem ses ve yazı anlamında birçok yönde içerik paylaşımına girmiş ve sosyal medyanın faydalı olmasını sağlamışlardır.

Günümüzde insanların çok çeşitli sektörlerde üretim yaptıkları ve eski sistemlerde bunların tanıtım ve satış işleri için belli bir miktar maddi harcama yaptıkları biliniyordu. Durum böyle olduğu halde eski sistemlerden yeterli verim alınamıyordu. Çünkü eski sosyal medyada iletişim sınırlı ve kapasite dardı. İnternetin gelmesiyle birlikte hem insanlar sınırlı olan üretimlerini tanıtma işini sosyal ağlardan sınırsızca yapma imkanına ve bunları yaparken de maddi külfet anlamında eskisinden daha ucuza mal etmenin yolunu bulmuş ve sosyal medya üzerinden içerikler paylaşarak insanlara ulaşıp tasarladıkları ürünleri tanıtma ve satışını gerçekleştirme imkanına kavuşmuş oluyorlar.

Sosyal medyanın faydalı yönlerine bakacak olursak; Eski sosyal medya kadar pahalı olmaması ve sınırsız içerik paylaşımına izin veren bir yapıda olması, İnsanların bazı sayfalarda tanışmaları ve paylaşımlarda bulunmasına imkan sağlaması ve ayrıca yeni iş sahaları oluşumuna izin vermesi yönünde çok faydalı olduğunu söylemek gerekir. İnternet üzerinden paylaşımları ile maddi anlamda para kazanan blokların yazarları ve çeşitli internet sayfalarında yazıları ile sosyal medya yazarlığı yapanların da olduğunu bilmeniz gerekir. Eski sistemlerde paylaşımların tek taraflı olması ile iletişimin sınırlı ve kapasitenin düşük olması üretim yapan sektörlerin tanıtımlarını tam anlamıyla yapamaması yüzünden kullanılması çok zordu. Yeni oluşan sosyal medyadan hem görsel hem de içeriksel anlamda zengin içerikli siteler çıkmış ve insanların ulaşımı çok basite inmiştir. Bu sayede paylaşımlar artmış ve çok zengin içerikli sayfalarla insanların seçme şansı ve çeşitlilik anlamında faydalı olduğu görülmüştür.

Son olarak yazımızda sosyal medyanın zararlarından da bahsetmeliyiz. Malum her iyinin karşısında bir de kötü olanı vardır. Sosyal medya içerik ve paylaşım olarak iyi yönde kullanılırsa faydalı olmakta ve kötü yönde kullanılırsa çok tehlikeli olmaktadır. Bazı paylaşımlar günümüzde bilgisayarlarımıza zarara yol açmaktadır. Bu yönüyle sosyal medya zararlı olabilmektedir.

Yazar Hakkında

Mustafa Burak ERBAŞ

Profesyonel anlamda bir çok şirket ve kamu kuruluşları için özel web arayüz tasarımları hazırladı.2010 yılından itibaren özel bir reklam ajansında Web Arayüz Tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Sosyal medya ile haşır neşir,aynı zamanda @sosyalsosyal kurucusu