Pazarlama Sektörel Haberler

İçerik Pazarlamasının 2016 Trendi | Gifografik

İçerik pazarlamasının dinamik oluşu nedeniyle günbegün yeni trendlerle tanışıyoruz. Yakın zamanda sadece metin yazmaktan ibaret olan içerik pazarlaması, görsellerle bütün olabilmeyi başarmıştı. Şimdilerdeyse Infografik, GIF ve Animasyon ile oldukça canlı içeriklere ev sahipliği yapan içerik pazarlamasının 2016 trendi: Gifografik. 

Gifografik Nedir?

İçerik trendlerinin yaşam eğrisi kelimeden kısmak, hareketli anlatımlarla okuyucunun ilgisini çekerek kısa sürede mesajı iletmek şeklinde süregelmesi sebebiyle, bütünleştirici bir görsel ihtiyacı doğmuştur. Gifografik, iki kelimeden oluşan kısa, yalın ve sade anlatımlı Animasyonlu Görüntü‘ dür. Yani kısacası insanların beklentisini karşılamak amacıyla, infografik ve gif‘ i birleştirerek animasyon görünümünün elde edilmesidir.

engine-sosyal-sosyal

İçerik Pazarlamasının Görsel Trendleri

İçeriğin ve Back Linklerin krallığının var olduğu dijital süreçte, SEO çalışmalarını başarıyla yönetmek ve Sosyal Medya kanallarını canlı tutmak amacıyla bugün vazgeçilmezim haline gelen görsel kullanımımızı renklendiren trendleri severek uyguluyoruz. Bunun nedeni elbette, kısa cümleler kullanarak sözlü iletişimi deyim yerindeyse sözsüz iletişime çevirmek ve doğrudan insanların zihnine ”istenen mesajları” saniyeler içerisinde iletmek. Son zamanlarda Facebook , Twitter ve Instagram uygulamalarının gif yeniliklerinin yanı sıra Snapchat uygulamasının saniye odaklı olması özelliği ”süre” bakımından önemli örneklerdir.

Malumunuz tüketim toplumu olmamız nedeniyle ”3 dakikalık” olan popüler tüketim sürecimiz yerini saniyelere bırakmışken olabildiğince net olmak durumundayız. Ancak unutmamalıyız ki, içerik hala kral! 🙂

Aşağıda yabancı kaynaklardan elde ettiğimiz detaylı Gifografik  örneğini görebilirsiniz:

gifografik-sosyalsosyal

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author