Sektörel Haberler Sosyal Medya Teknoloji YouTube

Ice Bucket Challenge Kampanyasının Reklama Çevrilmesi

Tüm dünyada ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan Ice Bucket Challenge kampanyası büyük ilgi gördü. Milyonlarca kişinin kamera karşısına geçerek bir başkasına meydan okuduğu ve bir kova buzlu suyu başında aşağı dökmesi farkındalık yaratmak için iyi bir hareket. Fakat bu kampanya kış aylarında yapılsa acaba bu kadar büyük ilgi görecekmiydi sanat ve spor dünyasından ?

Sosyal medyada bu tarz ilgi gören hareketler kısa zamanda markaların ve reklam dünyasının büyük ilgisini çekiyor. Buna en iyi örnek geçtiğimiz yıllara ait harlem shake çılgınlığını gösterebiliriz. Birçok ajans ve marka bu viral videoyu reklama dönüştürerek nemalandı. Aynı durum bugünlerde als hastalığı için başlatılan kampanyada görüyoruz. Markalar, sanatçılar, oyuncular, futbolcular ve ünlü olarak tanınan herkes bu kampanyaya katılım sağladı. Fakat birçoğu bunu şova dönüştürerek gündemde kalmak istedi. Yani kampanya yine amacının dışına çıkmaya başladı. Bunlara en büyük tepsi Cem Yılmaz’dan geldi. Videoda sessiz kalmayı tercih eden Cem Yılmaz içki bardağını yudumladıktan sora su eklediği buz kovasını maketinin üzerine dökerek bu olayı şova çevirenlere tepki gösterdi.

Aslında kampanyada amaç buzlu kovadan su dökmek istemeyenlerin maddi yardımdı bulunmasını sağlamaktı. Amerika’da kısa zamanda 15 milyon dolar gibi bir para toplandı. Ülkemizde ise 15 bin TL gibi komik bir rakam toplanabildi. Sosyal medyada paylaşılan videolar sayılsa milyonu geçmiştir diye düşünüyoruz.

Bu kampanyayı reklama dönüştüren markalardan birisi ise Samsung oldu. Geçtiğimiz günlerde Youtube Samsung Mobile UK kanalından yayınlanan videoda Samsung Galaxy s5 en yakın rakipleri olan HTC One ve Nokia Lumia‘ya meydan okuyor. Burada amacın als hastalığına farkındalık yaratmaktan çok Samsung’un su geçirmezlik özelliğinin reklamını yaptığını görebiliyoruz. Yayınlanan bu video 2 gün içerisinde yaklaşık 2 milyon izlenme sayısına ulaşmayı başardı.

Yazar Hakkında