Instagram Sosyal Medya

Hikayesi Olan Resimlerim Platformu; Instagram

Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan sosyal medya kullanıcılarına göre daha çok resim ve video paylaşımı yapıyor. Bu özelliğimizden dolayı bizde Instagram‘ı çok sevdik. Instagram özel filtreleriyle internet kullanıcılarının çekmiş oldukları resimleri daha güzel bir hale dönüştürerek sosyal medya kullanıcıları için anı koleksiyonculuğu yapıyor. Aşağıdaki resimde bunu çok iyi görebiliyoruz.

instavar
Instagram üzerinde daha çok hikayesi olan resimleri görüyoruz. Instagram kullanıcıları çekmiş oldukları resimleri daha çok kişiye ulaştırmak amacıyla tag dediğimiz sistemi kullanıyorlar. Örneğin yaz aylarında çekilen bir fotoğrafını Instagram üzerinden daha çok kişiye ulaştırmak isteyen Instagram kullanıcısı #summer #summertime #sun #TagsForLikes #hot #sunny #warm gibi tagları kullanarak çekmiş olduğu Instagram fotoğrafını daha çok kişiye ulaştırırken farklı bir kategoride çekilen bir resim için daha farklı taglar kullanılabiliyor. Instagramda daha çok kişiye ulaşmanın 5 yolu var;

  • Hikayesi olan resimler paylaşın.
  • Resimlerin kaliteli olmasına özen gösterin.
  • Instagram filtrelerini kullanın.
  • Çekmiş olduğunuz resmi yansıtan taglar kullanın. 30 kategoride en popüler Instagram taglarını öğrenmek için tıklayın.
  • Yorumlarınıza cevap vermeyi unutmayın.

instagram-adres

Son kullanıcılar kadar e-ticaret firmaları ve kurumsal firmalarda Instagram’ı yoğun bir şekilde kullanıyor. Instagram bir nevi pazar yerine döndü diyebiliriz. Özellikle butik işletenler, ev hanımları üretmiş oldukları ürünleri Instagram üzerinden teşhir ederek yeni müşteriler kazanıp para kazanıyorlar. Instagram bir e-ticaret platformuna dönüyor diyebiliriz.

Bir e-ticaret sitesinden farklı olarak Instagram üzerinde hikayesi olan resimler paylaşılıyor. Ayakkabı satan bir spor markası e-ticaret sitesinden ayakkabının detaylı özel çekim fotoğrafını yayınlarken aynı marka sahilde o markanın ayakkabısını giyerek güneş batarken koşan bir kadın fotoğrafı yayınlıyor. Yazımızda da dediğimiz gibi Instagram bir anı koleksiyoncusu ve hikayesi olan resimleri platformu.
Instagram dışında daha farklı platformlar arıyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen