Teknoloji

Herkes Bulut Teknolojisine Taşınıyor

AA muhabirinin Gartner araştırma şirketi raporundan derlediği bilgilere göre, tüketicilerin içerik paylaşımı ve bu içeriğe istediği her an ve istediği her hangi bir cihazdan ulaşma arzusu, bulut bilişime talebi artıracak.

Geleneksel dijital verilerini bilgisayarlarında biriktiren kullanıcılar geçtiğimiz yıl itibarıyla yüzde 7 oranındabulut bilişimi tercih ederken, bu oran hızla artacak ve 2016 yılında yüzde 36’ya ulaşacak.

Wikipedia’da Bulut bilişim (Cloud computing) veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel ad olarak tanımlanıyor.

Bulut bilişimin avantajları; düşük donanım maliyeti, gelişmiş performans, düşük yazılım maliyeti, anında güncelleme, sınırsız depolama kapasitesi, artırılmış veri güvenliği, işletim sistemleri arasında geliştirilmiş uyum, artırılmış dosya formatı uyumu, grup çalışması, gizlilik ve güvenlik olarak sıralanıyor.

Dezavantajları ise; sabit internet bağlantısı gerektirmesi, düşük hızlarda randımanlı çalışmaması, uygulamanın yavaş çalışması, potansiyel güvenlik açıkları, sistem güncellemeleri ya da deneyimsiz bulut operatörü olarak gösteriliyor.

AA

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.