Sosyal Medya

Hayalpanosu.com ile E-Ticaret Üzerine

Sosyal Sosyal olarak ilk röportajımızı hayalpanosu.com’un sahibi Anıl Hanım ile yaptık.E-ticaret üzerine harika bir söyleşi oldu.

Sosyal Sosyal olarak ilk röportajımızı hayalpanosu.com’un sahibi Anıl Hanım ile yaptık.E-ticaret üzerine harika bir söyleşi oldu.

E-Ticaret siteniz hangi tarihten beri faaliyette ?

Kasım 2007 den beri faaliyetteyiz.

Gözönünde, müşteri giriş-çıkışına açık normal bir mağazanız var mı?

Hayır yok. Satışlarımızın tamamı sanal mağazamız üzerinden gerçekleşiyor

E-Ticaret size neden cazip geldi ?

Tüm Türkiyeye ulaşabilme imkanı ve çalışma saatlerinin esnekliği

E-Ticaret mağazası sahibi olmak normal mağaza sahibi olmaktan daha mı kolaydır?

Aksine daha zordur. Yüzyüze iletişimin olmadığı sanal mağazanızda müşteriyi memnun etmeye çalışıyorsunuz. Ve 24 saat çalışan dükkanınızla, sizde 24 saat çalışıyorsunuz.

Bir e-ticaret sitenin giderleri nelerdir?

Normal mağazadan farkı yok giderlerin. Dükkan kirası yerine e-ticaret altyapısı kirası ödeniyor. Mağazadaki satış elemanı yerine bizdede arkada çalışan personeller var. Tüm vergiler e-ticaret mağazaları içinde geçerli, devletin e-ticarete sağladığı özel bir indirim veya teşvik yok. Normal dükkanın temizlenmesini , sanal mağazada sitede görsel düzeltmeler olarak bütçeleyebilirsiniz. Ciddi bir reklam masrafı da cabası.

E-Ticaret mağazası için sizce zor durumlar nelerdir?

Kişilerin sanal mağazalardan alışveriş yapmak istediklerinde güvenlik konusunda çok titiz olmaları bazı durumlarda sorun haline dönüşebiliyor. 24 saat çalışan sanal mağazalardan alışveriş yapanların hangi saat olursa olsun telefonlarının yanıtlanacağı beklentisi de zor durumlardan birisi

E-Ticarette istismar, sahtecilik vs risklere karşın müşterilere öneriniz nelerdir?

Bir sitede kredi kartıyla alışveriş yapılabiliyorsa bilinmelidir ki o site bankanın teknik güvenliğinden olumlu geçmiştir. Ve firma sahibide kredibilitesi yüksek bir kişidir. Bu önemli bir kriterdir.  Tavsiyem googleda küçük bir araştırma yapılarak alışveriş yapılmasıdır. Maillere hızlı yanıt veren firmalarda yine işinin başında güncel firmalardır. Ve evet maalesef Türkiyede çok sayıda belki tutar mantığı ile açılmış al-sat yapmaya çalışan sanal mağaza mevcuttur.

Müşteri profiliniz ve ürünleriniz ve teslimatlar hakkında kısaca bilgi verirmisiniz?

Internet kullanıcısı ve ayrıca teknolojiye yatkın kişilere uygun ürünler satıyoruz. Bizi genellikle sevgiliye hediye arayanlar tercih ediyor. Fotoğraflı çikolatalar, kişiye özel ödüller, sertifikalar, resimli kupalar gibi digital ortamda fotoğraf ve bilgi alışverişinin olduğu bir satış-tedarik süreci var. Özel hazırlanan bu ürünlerin teslim zamanlarıda farklı elbette. Tüm detaylar ürün açıklamalarında yazıyor.

Siteniz SEO çalışmalarınız, reklam çalışmalarınız, bütçeleriniz ve uygulamalarınız hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Hayal Panosu SEO çalışmaları için aylık bir bütçesi var. Bu bütçe güçlü backlink sağlayan bazı sitelerle ortak çalışmalarımız için kullanılıyor. Reklam için ise özel günlere yakın zamanlarda sadece google adwords tercih ediyoruz. Çünkü Google adwordsten direkt ürünü arayan müşteriye ulaşmış oluyoruz. Toplu mailinge sıcak bakmıyoruz. Sadece sitemiz üyelerine dönemsel hatırlatma mesajları gönderiyoruz. Tüm bunların yanısıra facebook grubumuzu kampanyalar ve tanıtımlarla aktif tutuyoruz. Linkedin ve twitterdada adreslerimiz mevcut.

E-Ticaret girişimcilerine bir öneride bulunabilirmisiniz?

Sanal mağazanın tam zamanlı bir iş olduğunu, 09:00 – 18:00 mesai harcayamayacak olanların bu koşuda geride kalacağını hatırlatmak isterim. Internet dünyasında şikayetler 1 tık uzağınızda… Çeşitli şikayet sitelerine ismi düşen sanal mağazaların şansı çok az. Internet müşterisi acımasızdır ve bence bu konuda da son derece hakldır

Teşekkürler www.hayalpanosu.com

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen