Teknoloji

Güvenli İnternet Dönemi Başladı

Türkiye bugün uzun zamandır tartışılan güvenli internete geçiş yaptı. Bu sabah TTNET sayfasına giriş yapan herkes aşağıdaki uyarı ile karşılaştı;

Türkiye bugün uzun zamandır tartışılan güvenli internete geçiş yaptı.  Bu sabah TTNET sayfasına giriş yapan herkes aşağıdaki uyarı ile karşılaştı;

İster istemez insanın aklına şu sorular geliyor;

  • Hangi site kime göre ve neye göre güvenli ?
  • Güvenli olduğumuz bir site sistem tarafından güvensiz gözüküyorsa ne yapacağız ?
  • Güvenilir kategoriler içine dahil edilmesini istediğimiz siteleri kim onaylıyor ?
  • Sistem tam olarak nasıl işliyor ?
  • Sistemin çocukları koruması çok güzel peki ya sistem başka bir sistemi korumaya yönelik çalışırsa ne olacak ?
  • İleride sanal dünyada hükümete veya muhalefet partilerine yönelik bir protesto söz konusu olduğunda bu sistem neyin güvenliğini sağlayacak ?
  • Daha önce TTNET’in Content Watch şirketinden hizmet aldığı Aile Koruma Şifresi (AKŞ) adındaki hizmet bu sistemin yaptıklarını karışılıyordu neden böyle bir sisteme tekrardan ihtiyaç duyuldu ?

Sorularımızı çoğaltabiliriz.Görünen o ki güvenli internet dönemi pek çok cevapsız soruyla başladı ve başlamaya devam edecek. Sistem kötüye kullanılırsa yukarıdaki soruları insanlara duyuramayacak duruma gelebiliriz. Umarız Güvenli İnternet ülkemiz için hayırlı olur.

Güvenli İnternet‘in birde web sitesi var. Orada güvenli internet ile sık kullanılan sorulara aşağıdaki cevaplar verilmiş.

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir ?

Güvenli İnternet Hizmeti Anayasamızın ilgili hükümleri (41. Ve 58. Madde) gereğince yasal olarak ülkemizdeki İnternet kullanıcılarının İnternet’teki zararlı yayınlardan korunmasına yönelik bir hizmettir. Ülkemiz nüfusunun genç olmasından dolayı özellikle çocuklarımızın İnternet’in zararlı içeriklerinden korunmasına yönelik istek ve şikayetler sürekli olarak Kurumumuz’a iletilmektedir. İlgili İşletmeciler’le yapılan çalışmalar sonucunda Şubat 2011 yılında “İnternet’in Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” Kurumumuz tarafından yayınlanmıştır.

Güvenli İnternet Hizmeti’nin amacı İnternet kullanıcılarına seçenekler sunarak kullanıcıların İnternet’ten güvenli hizmet almalarına yönelik Erişim Sağlayıcılar tarafından altyapısı oluşturulacak alternatif bir hizmet almalarını sağlamak şeklinde özetlenebilir. Bu hizmeti almada kullanıcıların rızası esas olup,  seçme ve seçmeme konusunda tam bir özgürlük mevcuttur.

Neden Böyle Hizmete İhtiyaç Duyulmuştur ?

Anayasamızın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41 inci ve “Gençliğin korunması” başlıklı 58 inci maddesi ile Devletin; ailenin, çocuğun ve gençliğin korunması için gerekli her türlü tedbiri alacağı hüküm altına alınmıştır. Diğer taraftan Türkiye’de İnternet’in güvenli kullanımına yönelik şikâyet ve talepler doğrultusunda Güvenli İnternet Hizmeti ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Güvenli İnternet Hizmetinden bireysel İnternet aboneleri yararlanabilirler. Kurumsal hat sahipleri için servis sağlayıcıları böyle bir hizmeti sunmakla yükümlü değildirler.

Bir Evde Aynı Anda Farklı Profiller Olabilir mi ?

Güvenli İnternet profilleri hattınıza tanımlanır, bilgisayarınıza bir program yüklemezsiniz. Dolayısıyla aynı anda sadece bir profil kullanabilirsiniz. Fakat istediğiniz zaman hızlıca profilinizi değiştirebilirsiniz.

Profil Değiştirmek Ne Kadar Zaman Alır ?

Profil değiştirme hızı abonesi olduğunuz servis sağlayıcınızın altyapısına göre farklı olabilmektedir. Fakat 10 ila 20 saniye arasında bir süre profilinizi değiştirmeye yeterli olacaktır.

Bir Siteye Erişemediğimde Nedenini Nasıl Anlayacağım ?

Profiliniz nedeniyle bir siteye erişemiyorsanız karşınıza profiliniz nedeniyle erişemediğinizi bildiren bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada kullandığınız profil bilgisi ve sitenin profilde görüntülenmesi gerektiğini düşündüğünüz takdirde bunu bildirebileceğiniz bağlantılar da olacaktır.

Güvenli İnternet sitesi üzerinde birde tanıtım videosu yer alıyor. Sitenin youtube hesabı olmadığından videoyu sizlerinde izlemesini istediğimizden Sosyal Sosyal Youtube hesabı üzerinde yayınladık.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen