Teknoloji

Google’ın Hükümetlerle İlişkisi – Şeffaflık Raporu

Google’ın neredeyse dünyadaki tüm hükümetlerle ve büyük kuruluşlarla sorun yaşadığı bir gerçek. Bunu azaltmak için Google bize gerçek zamanlı şeffaflık raporu sunmakta.

Google Transparency Report

Hangi ülkede hangi Google servisi neden kapatılmış, ne zaman açılmış, bu ülkelerdeki Google ürünlerine erişim oranları ne gibi sorular özel grafiklerle cevaplanmış.

Removal Request bölümünde ise telif hakkı sahibi firmaların talepleri ve sonuçları yer almakta. Örneğin en çok şikayet edilen sitelerin başında torrent sağlayıcıları geliyor. En çok şikayette bulunanlar ise müzik endüstrisinden.

Google servislerinde silinme, kapatma vb. gibi istekler en çok Brezilya’dan gelirken Türkiye 5.sırada. Türkiye’nin 104 talebinin %64ünü Google gerçekleştirmiş. İstek gerçekleştirme oranlarında ise en son sırada İsrail, Avustralya ve ABD geliyor. Amerikan hükümeti tam 3851 istekte bulunmuş. (Temmuz-Aralık 2011 arası sonuçlar) 2012 sonuçları ise henüz açıklanmamış.

Yine aynı tabloda Hükümetlerin Google’dan istediği kullanıcı bilgileri de yer almakta. Türkiye’nin 88 isteğinden hiçbiri yerine getirilmemiş. Amerikan hükümetinin istediği 6321 farklı kullanıcı datası bilgisinin ise %93’ü verilmiş.

Google’ın dünya çapında hükümetlerle olan ilişkisi ;

Aslında Google’ın Amerikan Hükümeti’ne özel uygulamalar geliştirdiğini de hesaba katacak olursak pekte şaşılacak istatistikler yok önümüzde.

Google Apps for Government

Amerika’daki 50 eyaletten 45’i yönetim için Google’ın özel uygulamalarını kullanıyor. Buradaki yazımızda da bahsettiğimiz Google Elections’un ve Hükümetler için özel servislerin Google tarafından ne kadar etik bir biçimde kullanılabileceği de soru işareti doğurmakta.

“Google’cı Olmak” Yazı Dizisinin 15.bölümüdür.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.