Teknoloji

Google’ın Bilmeniz Gereken 10 Özelliği

Arama motoru Google çoğu zaman kullanıcılarını şaşırtan değişikliklere imza atıyor. İşte o sürprizlerden bazıları;

1- Google resim aramasında “atari breakout” yazdığınız zaman görsel arama sonucuna çıkan resimler birde oyuna dönüşüyor ve çıkan sonuçları vurmaya başlıyorsunuz.

atari breakout

2- Arama motoru çubuğuna “do a barrol roll” yazdığınızda ekranınız birden dönmeye başlıyor 🙂

barrel

3- Google Terminal Google’u bir terminal gibi kullanıp arama yapmanızı sağlıyor. Nostalji severler için 10 numara 🙂 Google Terminal’de arama yapmak için buradan buyrun 🙂

google terminal

4- Google Mirror herşeyi tersine çevirerek Google’da arama yapmanızı sağlıyor. Çıkan sonuçları okumak çok zor olsa da denemeye değer.

google mirror

5- Google Underwate: Google arama sonuçlarınızı denizin dibinde görmek isterseniz bu özellik tam size göre 🙂

Google_Underwater_Search

6- Google ekranında herşeyin parçalandığı ve arama yaptığınız sonuçların ekranın altına döküldüğünü görmek isterseniz “Google Gravity” tam olarak size göre. Nefret ettiğiniz kişi ve kurumları ararken Google’ın bu özelliğini tercih etmenizde fayda var 🙂

google gravity

7- Efsanevi oyun Pacman’i Google’da oynamak ister misiniz? Google Pacman size Google üzerinden Pacman oyununu oynamınıza imkan tanıyor. Oyunsever buradan lütfen.

pacman google

8-  Google’a “zerg rush” yazdığınızda heryerden çıkan o harfleri aramalarınızı yemeye başlıyor. Mouse kullanarak bütün o harflerini yenebilir ve aramalarınızı kurtarabilirsiniz.

google-zerg-rush

9- Efsanevi oyun “snake” ile Çin yılı için hazırlanan bu doodle ile Nokia telefonlarımızda oynadığımız yılan oyununu oynayabilirsiniz. Oyunseverler buradan 🙂

google snake

10- Son olarak Google’ı hesap makinesi gibi kullanabilirsiniz. Örneğin bir toplama işlemi yapmak isterseniz rakamların arasında + işareti koymanız yeterli.

hesap makinesi

Yazar Hakkında

Oğuz Akdeniz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. İngilizce ve İspanyolca biliyor. Milliyet.com.tr, Kadıköy Gazetesi, Kadıköy Life, Spor3, Medyaspor gibi gazete ve portallar da köşe yazarlığı yapıyor. Spor dışında bankacılık, sigortacılık ve telekom sektörleri ile ilgileniyor.