Teknoloji

Google’ın Az Bilinen Servisleri – 2 [Google’cı Olmak- 7]

Google servislerini anlattığımız yazımızın birinci bölümünü burada yayınlamıştık. Daha sonra Google Chrome servislerine burada yer vermiştik. Google servislerine serinin 2. yazısıyla devam ediyoruz. Google Demo Slam Google Demo Slam arayüzüyle kendisine hayran bırakıyor. Sitede kullanılan grafikler harika. Demo Slam aslında bizim yaptığımızı amaçlamış bir proje. Google servislerini tanıtmak. Ancak öyle sıkıcı ders tadında değil oldukça eğlenceli ve ilgi çekici videolarla anlatılmaktalar. Hatta anlatılanları daha eğlenceli getirmek için bu işi bir yarışma haline getirmişler. Daha çok beğendiğiniz videoyu seçmenizin ardından oyu yüksek olan video diğerini biraz hırpalıyor 🙂 Google servisleriyle nasıl sınırları zorlayabileceğinizi merak ediyorsanız göz atmalısınız.

Google Postini Mail serverınıza ulaşmadan e-maillerinizi güvenlik altına alır. Spam mailleri önler, maillerinizi Cloud servisiyle yedekler ve malware gibi kötü yazılımlara karşı korur. Ancak Postini ücretli bir servis. Yıllık olarak 12$ ile 45$ arası değişen fiyatlara sahip. Postini'yi Google Gruplarınızla birlikte de kullanabilmektesiniz. Özellikle işletmeler için oldukça gerekli bir servis. Goo.gl Kısaltılmış URLler özellikle Twitter'ın dünyamıza girişiyle birlikte bir hayli önem kazandı. Google'da kısa URL servisi açtı. Goo.gl ile URL'lerinizi kısaltabilir ve geçmişte kısalttığınız URLlerin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

Google Pacman 22 Mayıs 2010 günü Google Doodle'ın Pacman'in 30.yılı anısına yaptığı Google Pacman oyunu çok sevildi. Çok sevildiği ve halen oynandığı için Google oyunu kapatmadı. Pacman oynamak istiyorsanız halen Google Pacman'e ulaşabilmektesiniz. Google Elections Dünya'nın her yerindeki seçim sonuçlarını, seçim çalışmalarını takip etmeniz için açılmış bir servis. Örneğin buradan Türkiye'deki 2011 genel seçim sonuçları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Aynı zamanda sistem oy kullanacağınız sandığıda size gösterebiliyor. Aktif olarak seçim dönemine girmiş ülkelerdeki kampanyalar hakkında kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz. Seçilen ülkenin dili ve İngilizce dilinde makalelere erişebilirsiniz.

Google Answers Google Answers geçtiğimiz yıllarda kapandı. Ancak yerini farklı dillerde farklı servislere bıraktı. Sorular sorabildiğiniz ve cevaplar verebildiğiniz bu servisler, İbranice Google Guru Arapça Google Ejabat Çince Google Wenda Rusça Google Otvety Google Answers'in yerine Google Knol ileri sürülmüştü ancak geçtiğimiz Mayıs ayında Google o servisini de kapattı. Ücretsiz olan Yahoo! Answers Google'ı alt etmiş gibi görünüyor. Google SMS Channels Türkiye'de pek kullanılmayan ve Google Labs tarafından geliştirilen SMS Channels Türkiye'de bir çok operatörün yaptığı haberleri SMS ile gönderme işini yapmakta. Hem de ücretsiz. Üstelik gelmesini istediğini haberleri RSS beslemelerini kendiniz de seçebilmektesiniz.

 

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.