Teknoloji

Google’dan ‘Özgür İnternet’ Atağı!

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motoru Google, bugünlerde kullanıcılarına sürpriz bir anasayfa ile merhaba diyor. Kendi açılış sayfasından bir mesaj yayınlayan Google, kullanıcıların ‘özgür ve açık internet’ için harekete geçmelerine imkan tanıyor.

Google açılış sayfasında yer alan “Özgür ve açık İnternet’i destekliyor musunuz? Talebinizi hükümetlere iletin” mesajına tıkladığınızda karşınıza çıkan internet sayfasında durumu daha iyi anlamaya başlıyorsunuz.

İnternetin dünyada 2 milyardan fazla kişiyi birbirine bağladığının hatırlatıldığı sayfada, bazı devletlerin interneti düzenlemek üzere Aralık ayında kapalı kapılar ardında bir toplantıda bir araya geleceklerinden bahsediliyor. Her devletin ‘özgür interneti’ desteklemediğini ve sansür uygulamak istediğini duyuran Google, sansürün yeniliği tehdit edeceğine dikkat çekiyor.

İnternet kullanıcılarının sansürsüz bağlantı için seslerini duyurmasını sağlayan Google, kişilerden isim, soyad, e-posta ve konum gibi bilgilerini isteyerek, özgür ve açık internet konusunda yorumlarını alıyor. Siz de kampanyaya internet sitesinden destek vermek için burayı tıklayabilirsiniz

Twitter üzerinden ise #freeandopen hashtag’iyle görüşlerinizi belirtmek mümkün.

Yazar Hakkında

Öznur Üstüntaş

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu, sosyal medya ile ilgileniyor.