Teknoloji

Google Sky Map ile Yıldızlar Elinizin Altında

Google’ın onlarca hizmeti var. Onlarda biride NASA ile birlikte geliştirdiği Google Sky Map. Google Sky Map’i kullanarak güneş sistemimizi, takım yıldızlarını ve astronomiye dair birçok çekilen resmi inceleyebilirsiniz.

Google’ın onlarca hizmeti var. Onlarda biride NASA ile birlikte geliştirdiği Google Sky Map. Google Sky Map’i kullanarak güneş sistemimizi, takım yıldızlarını ve astronomiye dair birçok çekilen resmi inceleyebilirsiniz. Google Sky Map ile yıldızlara yolculuk yapabilir ve evreni keşfedebilirsiniz. Gökyüzündeki gezegenleri, takımyıldızlarını ve uzak galaksileri Hubble Uzay Teleskopu’nun gözünden izleyebilirsiniz.

Gezegenlerin,takımyıldızlarının ve uzak galaksilerin kızılötesi, X ışınları ve mor ötesi ışınlarla Google Sky Map’i kullanarak izleyebilirsiniz. Kızılötesi ve X ışınlarının seviyesini ayarlamakta sizin elinize.

Uzayla büyük kütleli ışık veya toz kümelerinin çarpışmasıyla ortaya çıkan harika görüntülerde Google Sky Map üzerinde yer alıyor.

Onlarda biri de Chandra X Işını Vitrini;

 

Chandra X Işık Vitrinin’de yer alan Abell 520 kodlu ışık kümesinin hikayesi ve görüntüsü ;

En az iki büyük kütleli gökada kümesinin çarpıştığı bir sistem. Bu birden çok dalga boyundaki görüntü, Evrendeki en büyük kütleli nesnelerden olan, en az iki gökada kümesinin çarpışması sonucunda oluşan karmaşayı gösterir. Chandra’dan alınan X ışınları (kırmızı) kümeleri saran sıcak gazı gösterir. Görünür ışıktaki gözlemlerde, tek tek görülen gökadaların (sarı ve turuncu) yanı sıra uzak nesnelerdeki az miktardaki bozulmanın oluşturduğu karanlık maddenin varlığı (mavi) da ortaya çıkar. Abell 520’deki gökadalara ve sıcak gaza göre karanlık maddenin davranışı oldukça olağandışıdır. Bu veriler, karanlık maddeye ve gökada kümelerinin birleşirken birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarına yönelik geçerli anlayışımızdaki değişikleri açıklayabilir. Daha fazla bilgi »

Google Sky’ı Google Map gibi zoomlayarak ve araştırarak kullanabilirsiniz. Örneğin aslan (Leo) yazarak aslan yıldız takımını görebilir veya herhangi bir gezegen adı yazarak o gezegenin görüntüsü anında görebilir ve kolayca inceleyebilirsiniz.

Google Sky Tanıtım Videosu:

Google’ın ülkemizde fazla bilinmeyen diğer hizmetleriyle ilgili yeni yazılarımız çok yakında Sosyal Sosyal’de.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen