Teknoloji

Google Seaview ile Denizaltını Keşfedin

Google’ın 2007 yılında tüm internet kullanıcılarına sunduğu hizmeti Streetview ilk duyurulduğunda kimi kesim için heyecan verici olurken, kimileri içinde “Google’ın her yerde her an bizi görüntüleyebileceği” korkusu ile eleştirilere maruz kalmıştı. İlerleyen günlerde ortaya çıkan görüntüler yüzünden Google’ın başı fena halde ağrımıştı.

Biz olumlu tarafından bakacak olursak Google Streetview uygulaması sayesinde oturduğunuz yerden, istediğimiz anda Brezilya’nın yağmur ormanlarına gezintiye çıkarken, daha sonra İsviçre’de Alplerin eteklerinde tren yolculuğu yapabiliyoruz. Her ne kadar bu gezintiler sanal olsa da kullanılan görsellerin çekim kalitesi ve profesyonelliği göz ardı edilemez.

Daha öncesinde Google’ın diğer hizmetlerinden Google Earth “Dünya’da istediğiniz yere uçun” sloganıyla 3D yapılarak, görüntülere bakmamızı, tüm dünyayı sokak sokak gezmemize olanak sağlamıştı. Hatta Google Earth ilk çıktığı zamanlar bir çoğumuz evimizin çatısına kadar gidip anlamsız bir mutluluk yaşamışızdır. Bunun gibi bir çok projesiyle, önemli günlerde ki ilginç Doodle’ları vb ile Google hemen hepimize ilk duyduğumuzda ‘hadi canım’ dedirtip, mouseumuza, klavyemize sarılıp uygulamaya gitmemizi sağlamıştır.

Yeryüzü, gökyüzü derken Google’dan yeni hizmet denizler altında 3 boyutlu gezinti imkanı sunan; Google Seaview… Seaview aslında Avustralya’daki Queensland Üniversite’sinin bir projesi. Kısmen bilimsel, kısmen halka açık olan ve “Catlin Seaview Araştırması” adını taşıyan projeye Google iş ortağı yani yayın kanalı olarak katılıyor.

Sualtı Dünyası:Catlin Seaview kamerasından bir görünüm. Dalış uzmanları 360 derece çekim yapabilen bu kameralarla deniz altında yüzlerce panaromik fotoğraf çekiyor.

Projenin sponsoru ise, projeye adını da veren çokuluslu bir sigorta firması olan Catlin. Eylül 2012’de tam olarak karşımıza çıkacak olmasına rağmen şimdiden yayınlanan görüntülere bakarsak hayli güzel bir çalışma ortaya koyulacak gibi görünüyor.

İlk etapta http://www.catlinseaviewsurvey.com/seaview.htm sitesine yüklenen 50000 kadar panaromik görüntüler, uzaydan bile görünen Avusturalya’da bulunan 900 ada ve 2900 bağımsız resiften oluşan dünyanın en büyük mercan resifine ait. Okyanusların derinliklerinde çoğumuzun pek fazla bilgi sahibi olmadığı bu dünyanın kapılarını açacak olan proje hizmete girdiğinde oldukça ses getireceğe benziyor.

Siteye giriş yaptığınızda su altında incelemek istediğiniz yeri işaretleyerek resifleri keşfedebilirsiniz.

 

Seaview kameraları uzak resifleri laptopunuzdan görmeyi sağlıyor.

Dalgıçlar tarafından kullanılan seaview kamerası dalışa hazır.

Seaview kamerasıyla bir dagıç balıkların ve mercan resiflerinin arasında yüzüyor.

Google Seaview hoşunuza gittiyse eğer daha önce yayınladığımız Google Sky Map ile yıldızları keşfedebilirsiniz 🙂

Yazar Hakkında

Tuba Ayaz

Üniversitede Ekonometri eğitimi aldı. Türkiye'de sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bu alana olan ilgisi her geçen gün daha da arttı. Ankara'da bir sosyal medya ajansında sosyal medya sorumlusu olarak çalışmaktadır. Son gelişmeleri yakından takip eder. Okumayı sever, ara sıra yazar. Twitter: @_tubayaz