Teknoloji

Google Sayfalara Başlarken 10 İpucu

Google+ sayfalar geçen gün herkes için kullanıma açıldı. Binlerce modadan haberlere kadar binlerce marka,işletme sahibi,blogger v.b. Google + sayfası açtı.

Google+ sayfalar geçen gün herkes için kullanıma açıldı. Modadan e-ticarete kadar binlerce marka,işletme sahibi ve blogger Google + sayfası açtı.


Sosyal Sosyal olarak bizde bir Google + Sayfası açtık. Sizde bir Google + Sayfası oluşturabilirsiniz.

Peki Google + sayfası ile Facebook sayfası arasındaki farklar nelerdir ? AllFacebook geçen gün iki sosyal ağ arasındaki 3 farklı özelliği karşılaştırdı.

  • Google Plus +1 butonuna sahipken Facebook like butonuna sahip.
  • Google Plus üzerinden Hangout ile görüntülü konuşma yaparken Facebook üzerinden Skype yardımıyla görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz.
  • Google Plus çevrelere sahipken Facebook akıllı listelere sahip.

1- Google Plus’ı Sayfa Olarak Kullanma

Google Plus sayfasına erişmek için isminizin altındaki 1. sayfa yazısına tıklayarak daha önce oluşturmuş olduğunuz sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde oluşturmuş olduğunuz sayfanızı yönetebilir ve sayfa üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

 2- Resim Alanına Resim Eklemek

Resim eklemek için edit veya düzenle butonlarına bastıktan sonra resim ekleyebilirsiniz.

3- Albümleri Kullanın

Fotoğraflar tabının aktif olmasına dikkat edin ve takipçilerinizle resim paylaşırken albüm oluşturun. Albümler sadece paylaştığınız çevrelere görünür.

4-  Coğrafi Konum Bilgilerini Kullanın

Yeni yüklenen resim ve albümlerde coğrafi konum bilgilerinizi göstermek isterseniz sayfanızı düzenlerken resimler tabının altındaki coğrafi bilgilerimi göster seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Örnek anlatım aşağıdaki gibidir.

5- Sayfa Çevrelerini Doldurun

Kişileri sayfanıza eklemeniz için ilk önce onların sizi eklemesi gerekiyor. Sizi çevrelerine ekleyen kullanıcıları sayfanızda gösterebilirsiniz yada göstermemeyi seçebilirsiniz. Kendi çevrelerinizde görmek istediğiniz kullanıcılarıda seçebilirsiniz. Markalar için hazır olarak 4 adet çevre geliyor. Bunlar; ekip üyeleri,müşteriler,VİP’ler ve izlediklerim.

6-Yorumların Nasıl Çalışıyor ?

Kişisel Google Plus sayfanızla takip etmeseniz bile marka sayfaları üzerinde yorum yapabilirsiniz. Marka sayfalarıyla bir başka marka sayfası üzerinde takip etseniz de etmeseniz de yorum yapamazsınız.

7-  Hangout İle İletişime Geçin

Google Hangout ile işletmeler müşterileriyle işletmeleri hakkında video görüşmesi yapabilirsiniz. Konuyla ilgili burada ayrıntılı bir yazı yazmıştık. Bu özellik müşterilerinizle yüz yüze görüşme ve tanışma imkanı sağlıyor. Konuyla ilgili Google Hangout ile yapılan The Muppets Hangout örnek teşkil etmektedir. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

8- Diğer Platformlara Bağlanın

Eğer Google Chrome kullanıyorsanız birçok eklenti üzerinden sadece Google Plus kullanarak Facebook ve Twitter hesaplarınızı güncelleyebiliyorsunuz. Bu güncelleme çok yakında resmiyet kazanabilir. Google, + API için geliştiricilere limitli bir erişim sağladı. Eminiz yakın zamanda ek limitler sağlanacaktır. API’ler  ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiye Google + Platform Developer‘dan ulaşabilirsiniz.

9- Yorum Özelliğini Devre Dışı Bırakma

İşletme sayfanız üzerinden paylaşım yaparken yorum özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Yorum özelliği devre dışı kaldığı zamanda kullanıcılar yazınızı +1’leyebilir ve yeniden paylaşabilir.

10- Özel URL

Google sayfalarınız için özel bir URL oluşturmaya henüz izin vermiyor. Bundan dolayı özel URL oluşturan birçok proje ortaya çıktı. Bu projeler içinde yerli proje olan  http://gplus.to/ kullanabilirsiniz veya domainadresi.com/google şeklinde bir yönlendirme oluşturabilirsiniz.

socialfresh

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen