Sektörel Haberler

Google Sayfalar Kullanıma Açıldı !

Sonunda beklenen oldu ve Google Plus Sayfalar kullanıma açıldı. Google Plus Business linkinden sizde bir Google Plus Sayfası oluşturabilir ve bizi Google Plus üzerinden takip edebilirsiniz.

Sonunda beklenen oldu ve Google Plus Sayfalar kullanıma açıldı. Google Plus Business linkinden sizde bir Google Plus Sayfası oluşturabilir ve bizi Google Plus üzerinden takip edebilirsiniz.

Google Plus üzerindeki hemen hemen herşeyi Google Plus Sayfalar ile de yapabiliyorsunuz. Özellikle çevreler işletmeler için birçok kolaylık sağlayacaktır. Herhangi bir e-ticaret sitesi elektronik ürünlerle veya hediyelik ürünlerle ilgilenen müşterilerine özel paylaşım yaparak müşteri odaklı bir pazarlama deneyimi yaşayabilirler. Bu konuya önümüzdeki günlerde değineceğiz. Google sayfalar tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni ürünlerinizi, promosyonlarınızı, firmanız hakkındaki bilgileri, indirim kuponlarınızı ilgili çevrelerde kolaylıkla yayınlayabilirsiniz. Sadece cep telefonlarına özel bir kampanya yapmak isteyen bir firma ilgi alanı cep telefonu olan kullanıcıların yer aldığı çevrede kampanyasını paylaşabilir veya
işletmenizin tanıtım videosunu kolaylıkla sayfanızda paylaşarak birçok kişiye ulaşabilirsiniz.

 

Müşterilerinizle Google Hangout yardımıyla videoyla sohbet edebilirsiniz. Ülke çapında hizmet veren bir firmanız var olduğunu düşünün. Uzak bir ildeki  müşteriniz firmanızın verdiği hizmetten memnun kalmadığını ifade etti. Müşterinizle telefonda konuşarak,e-mail ile,posta ile iletişime geçerek sorununu çözebilirsiniz. Peki sizden çok uzaktaki bir müşterinizle Google Hangout yardımıyla yüzyüze görüşüp sorununu çözerseniz ne olur ? Müşterinizle canlı bir şekilde iletişim kurarak soruna anında müdahale edebilirsiniz.  Sorun yaşayan müşterilerinizi ayrı bir çevrede toplayarak belirli aralıklarda hangout ziyaretleri yapabilirsiniz.

Yukarıda e-ticaret örneği vererek müşteri gruplarının oluşturabileceğinden ve mutsuz müşterilere özel çevre oluşturarak onlara özel bir çevre oluşturabileceğimizden örnek verdik. Bu hızla CRM’e giriş yaptık desek yalan olmaz sanırım. Google Plus işletme sayfalarını Facebook Sayfalar ile karşılaştırdığımda Google Sayfaları birkaç adım önde görüyorum.

Google sayfamızı oluşturduktan sonra sayfamızı web sitelerimizde tanıtmak için facebook like box benzeri bir uygulama geliştirmiş. Bu uygulamaların adı Google Rozetler.Google rozetler sayesinde  google sayfamızı heryerde tanıtabilir ve google sayfamıza daha çok kullanıcının gelmesini sağlayabiliriz. Standart rozet,küçük, rozet, orta boy simge, küçük simge, büyük simge ve rozetsiz olarak 6 çeşit kullanım şekli var.

Orta boy simge Sosyal Sosyal’de soldaki gibi gözüküyor. Google Sayfalarda sol taraftaki logonun altında facebook like butonu benzeri diyebileceğimiz google +1 butonu yer alıyor. Ayrıca kullanıcılar share butonuna basarak sayfayı paylaşabilir,şikayet edebilir yada bloklayabilirler.Google Sayfa görüntüsü için aşağıdaki Google Chrome sayfasına bakabilirsiniz.

Son olarak Google sayfaların açılmasıyla birlikte Google Analytics hizmetine sonradan eklenen +1 metrikleri daha çok önem kazanıyor.  Google sayfalar ile ilgili yazılarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen