Teknoloji

Google Plus’ta Takipçi Sayısı Arttırmak [Google Plus’cı Olmak 1]

20 seride 105 farklı Twitter servisini tanıttığımız “Twitter’cı Olmak serisinden sonra şimdi de “Google Plus’cı Olmak” serisine başlıyoruz. Twitter’cı Olmak yazı dizisine gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Twitter’cı Olmak e-kitabı için bizi takip etmeye devam edin.

Sosyal Medya sitelerinin değişmez bir kuralı var. Takip edilmelisiniz. Bu Twitter için de Facebook için de diğer binlerce farklı sosyal medya sitesi için de geçerli bir kural. Ancak Google Plus gelecek vaad eden sürekli üye kullanıcı sayısı artan fakat bir türlü hayatımızda Facebook kadar girememiş bir platform. Bunda en büyük etkenlerden biri de bize şu anda Facebook’un yetiyor oluşu. Ancak Google Plus’ın ileride Facebook’a alternatif olabileceğine inananlardanım bu yüzden onu da boşlamamak gerektiğini düşünüyorum.

Yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Google Plus’ta oldukça fazla sayıda inaktif kullanıcı var öncelikle onları çevrelerinizden çıkarmalısınız. Ardından aktif kullanıcıları çevrelerinize ekleyip onların sizi geri eklemesini sağlamalısınız. Peki milyonlarca Google Plus üyesinden hangisinin aktif hangisinin inaktif olduğunu nereden bileceksiniz? Ayrıca tek tek onca kişiyi nasıl ekleyip kısa sürede Facebook ya da Twitter hesabınızdaki kadar fazla takipçiye ulaşasınız? Bu yazıda 3 adımda bunları anlatacağım.

Shared Circle

Öncekikle Google Plus’ın başka hiç bir sosyal medya sitesinde olmayan özelliği ile tanışın. Çevre Paylaşımı. Twitter ve Facebook’ta listelere benzer şekilde Google Plus’ta da takip ettiklerinizi listeliyorsunuz. Ancak G+ size listelerinizi paylaşabilme olanağı da sağlıyor. Max. 500 kişilik çevre oluşturabildiğinizi de unutmayın. Paylaşılan çevreleri tek tuşla takibe alabilirsiniz. Böylelikle bir anda takip ettiğiniz kişi sayısı 500 kişi artabilir. Twitter’daki takip edeni takip ederim mantığını Google Plus’ta şu sıralar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her gün yeni bir şeyler paylaşıyor ve profil resminizde çok kötü değilse takip ettiğiniz 500 kişiden 50-100 kişi size ilk 3 günde geri dönmekte.

Yapmanız gereken tek şey G+ arama bölümüne Shared Circle yazmak. Herkese açık yüzlerce çevre paylaşımı önünüzde sıralanacaktır. Bunun dışında sizlerle BEST GOOGLE+ CIRCLES EVER SHARED adlı yayını da paylaşalım. Bu sayfadakiler Google Plus’ta en ilgi çekici insanların toplanmış olduğu bir derlemedir.

Eklediğiniz Çevreyi kendinizi de ekleyerek yeniden paylaşmayı da unutmayın.

Uncircle Inactives

Yazının başında da belirttiğim gibi Google Plus’ı sadece açmış olmak için açmış çok insan var. Hiç bir şey paylaşmayan insanları neden takip edesiniz ki? 1.Adımdaki gibi 500 kişiyi takibe başladığınızı varsayarak devam ediyorum. Buradaki Uncircle Inactives eklentisini Chrome’umuza kuruyoruz. Sol bölümdeki çevrelerimizden arattırmak istediklerimizi seçip Apply Inc/Exc ‘e tıklıyoruz. Alt bölümde kaç tane inaktif kullanıcının aranacağı yazıyor. Ardından Check Activity’e tıklıyoruz. Aktif kullanıcıların yanında OK işareti çıkarken inaktif kullanıcıların yanında X işareti çıkıyor. İşlem bittikten sonra tek yapmanız gereken Uncircle’a basmak. Artık hiçbir inaktif kullanıcıyı takip etmiyorsunuz.

Uncircle Uncirclers+

Sıra geldi çevrelerinize eklemenize rağmen sizi eklemeyenlerden kurtulmaya. Buradaki Uncircle Uncirclers+ eklentisini Chrome’a kuruyoruz. Arama yapacağımız çevreleri seçip Apply’e basıyoruz. (Sol kısımda seçtiklerinizi arar) Arama işleminin sonucunda yapmanız gereken tek şey Uncircle’a basmak. Sizi geri çevresine eklemeyenleri takip etmeyi bıraktınız. Ancak 1.Adımdan yaklaşık 3 gün sonra bu işlemi yapın ki arada geçen sürede sizi takibe başlayabilsinler.

Son bir Hatırlatma

Google Plus bir kaç hafta önce çevrelere ekleme ve çevreleri düzenlemeye belirli bir sayı sınırı getirdi. Çok fazla kişiyi takibe aldığınızda ya da farklı bir çevreye taşıdığınızda yeni kişileri çevrelerinize eklemeniz 24 saatliğine engellenmekte. Bu nedenle 1.adımda çevrelere ekleme yaparken olabildiğince 500 kişiye yakın çevreleri ekleyin çünkü önünüzdeki 24 saat süresince yeni kişiler ekleyemeyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.