Teknoloji

Google Plus Analizi

Google, Plus projesini sadece kişilerin kullanımına açtıktan sonra büyük ilgi görmüş kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmıştı. Daha sonra bu ilgi yavaş yavaş düşmeye başlamıştı

Google, Plus projesini sadece kişilerin kullanımına açtıktan sonra büyük ilgi görmüş ve kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmıştı. Daha sonra bu ilgi yavaş yavaş düşmeye başlamıştı. Google sayfaların açılmasıyla birlikte bu ilgi tekrar arttı. Daha sonra Google arama motoru olmanın avantajını kullanarak arama sonuçlarında Google Plus sayfalarını da göstermeye başladı ve çevrelere ekle butonu arama sonuçlarına entegre edildi. Google, Plus projesini diğer servisleriyle çok başarılı bir şekilde entegre etmeye devam ediyor.

Plus projenin daha iyi anlaşılması ve kullanım alanlarının internet kullanıcıları tarafından daha iyi algılanması için Google, Plus’a özel yarışmalar düzenlemeye ve sayfalar yayınlamaya devam ediyor. Daha önce Plus’da kullanıcıların #hashtag kullanımını teşvik eden fotoğraf paylaşma yarışmasını düzenleyen Google bu yarışma ile internet ortamında en çok paylaşılan şey olan resimlerin Plus’da daha çok paylaşılması ve +1 butonunun daha çok kullanılmasını amaçlamıştı.

Google sayfaların açılmasından sonra yazdığımız yazıda Google Plus’ın sadece bir sosyal paylaşım ağı olmadığını facebook gibi fotoğraf ve resim paylaşılan bir sayfadan daha çok müşteri odaklı bir işletme sayfasıda olabileceğini ve işletmeler için müşteri odaklı bir CRM gibi çalışabileceğinden ve çevrelerin öneminden bahsetmiştik.

Google Plus fotoğrafçılar, kobiler, markalar, sivil toplum örgütler, futbol takımları, siyasi partiler, müzisyenler kısaca dünyaya açılmak ve keşfedilmek isteyen herşey için.

Google, Plus projesinin kullanım alanlarını internet kullanıcılarına anlatmak amacıyla son olarak topluluk sayfalarınında Google Plus’da açılacağını belirtti.

Ünlüler için Plus projesi neden gerekli olabilir;

Müzik grupları veya müzisyenler fanlarına özel yayınlar yapabilirler.

Örneğin illere göre fanlarınızı gruplayabilirsiniz. Konya’da 34.00 fanı olan bir müzik grubu Konya’da vereceği bir konser için Konya için düzenlediği çevrede konser gerçekleştireceğini yayınlayarak Konya’da yaşayan fanlarına ulaşabilir. Konya için konser haberini Konya Circle’ında yayınlayan müzik grubu aynı anda İstanbul circle’ında gelecek konserlerinin İstanbul’da olacağını yayınlayabilirH

Hangout özelliğini kullanarak fanlarına özel konserler verebilir ve konser fotoğraflarını paylaşabilirler. 

Medya kuruluşları, politikacılar,üniversiteler,sivil toplum örgütleri ve aklınıza gelebilecek her türlü kurum yada kuruluş Google Plus’da yer alabilir ve doğru stratejilerle iyi işler çıkarabilir. Google Plus ile ilgili analizlerimize diğer yazılarımızda da yer vereceğiz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen