Sektörel Haberler

Google Meebo’yu Satın Aldı

Google 7 yaşını dolduran anlık mesajlaşma servisi olan Meebo‘yu $100 milyon dolar ödeyerek satın aldı. Gtalk ve MSN gibi anlıık yazışma servislerini destekleyerek tek bir platform üzerinden birden çok anlık mesajlaşma servisini tek bir ekran üzerinden kullanmamızı sağlayan bir servis. Google’ın doğruladığına göre Meebo personeli Google Plus ekibine katılıyor.

Meebo 2005 yılında kurulan ücretsiz bir servis. Yukarıda belirttiğimiz anlık mesajlaşma hizmetini hem PC hemde GSM üzerinden de yapmanızı sağlıyor. Meebo ayrıca blog sitesi ve web sitesi olan kullanıcıların sistemden kod alarak bu kodu ekledikten sonra ziyaretçilerinizin Gtalk ve MSN gibi benzeri bir sistem üzerinden sizinle yazışmanızı sağlıyor. Meebo’nun diğer avantajı sistem üzerinden checkin yapmanıza olanak sağlaması.

Meebo Messenger hizmeti özellikle messengerın yasak olduğu yerlerde site üzerinde erişim izni sağlıyor. Bu sistem üzerinden MSN, ICQ, Facebook, aim ve Yahoo hesaplarınıza web tabanlı olarak bağlanıp chat yapabiliyorsunuz.

Peki Google’ın Meebo’yu satın alması Google Plus ekibine neler katabilir;

1- Google, yeteri kadar ilgi görmeyen ama geri adımda atmayan projesi Google Plus’ı Meebo ile güçlendirerek sosyal medya kullanıcılarının Google Plus üzerinden diğer sosyal medya sitelerini kolaylıkla yönetmesini, takip etmesini ve güncellemesini sağlamak isteyebilir.  Şu anda bu durum Chrome eklentileriyle zaten yapılıyordu ama Meebo olaya farklı bir bakış açısı mutlaka getirecektir.

2- Meebo site içi chat imkanı sağlıyor. Google Plus’da sayfası olan web site kullanıcıları için bu servisi geliştirerek Google Plus’da sayfa açasn işletmelere yönelik özel ve ücretsiz bir servis şeklinde sunabilir. Örneğin çok yakın zamanda Google Plus üzerinden sayfa açtığınız taktirde Meebo hizmetine benzer bir hizmetden  Google Plus sayfası açan işletmeler yararlanabilir. Bu hizmet ile işletmenizin web sitesini ziyaret eden kullanıcılarla Meebo ile rahatlıkla chat yapabilir ve ürün satabilirsiniz.

3- E-ticaret sitesi olan, web sitesi üzerinden canlı destek veren işletme sahipleri Meebo benzeri bir Google Plus hizmeti ile bu işlemi rahatlıkla yapabilir.

4- Meebo Bar web sitesine eklediğiniz kod sayesinde sitenizin herhangi bir yerine bir bar ekleyerek oradak ziyaretçilerle chat yapmanızı veya bara eklediğiniz like, tweet v.b. butonlarla web sitenizin beğenilmesini ve paylaşılmasını sağlıyorsunuz. Kim bilir belki Google Plus tek bir buton ile web sitenizi bütün sosyal paylaşım ağlarında paylaştırmak istiyor…

Google’ın Google Plus hizmetine ne kadar çok önem verdiğini ve kesinlikle vazgeçmek istemediğini görüyoruz. $100 milyon dolarlık satın alma da bunu bir ispatı. Google arama motoru tekelini elinde bulundurduğu sürece siz isterseniz gelin veya gelmeyin Google Plus sizi bekliyor…

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen