Teknoloji

Google’ın Dikkat Ettiği Faktörler [Infographic]

Ne zor iş şu blogculuk ! Sürekli ilgi bekliyor. Hergün tazelenmeniz, gündemi yitirmemeniz gerekiyor. Hem yenilikçi  ve özgün içeriğiniz, hem de okuyucularınızı ağırlayabileceğiniz konforlu ve rahat olduğu kadar şık bir sayfanız olmalı. Bütün bunları yaparken ise samimi ve içten olmalısınız ki okuyucularınız sizinle iletişim kurmak istesin. Gün geliyor bıkıyorsunuz, gün geliyor yazacak konu bulamıyorsunuz. Bazende, ki benim başıma sıkça geldiği gibi, gün geliyor klavyenin başında kitlenip kalıyorsunuz.

Rahat olun, kasmayın. Benim için ilk başlarda biraz zor oldu. Yıllarca kurumsal ve rekabetçi ortamlarda çalıştıktan sonra ilk zamanlarda biraz bocaladım ama yavaş yavaş oturmaya başladı. Kendim gibi olmam gerektiğini keşfettiğim günden beri daha da keyif almaya başladım. Ama itiraf etmeyelim hala hızlanamadım, bazen bir yazıyı 3 haftada zor bitirdiğim oluyor. Böyle zamanlarda yazmayı ve zorlamayı bırakıp dikkatimi başka konulara, başka yazılara toplamaya gayret ediyorum. Böylelikle sıkışıp kalan odağımı açıp genişletmeye çalışıyorum.

Şimdilerde dikkatimi yazdığım konuya olduğa kadar yazdığım yazıların içeriğinede odakladım. Yok SEO değil , ne mi ? En baştada dediğim gibi blogculuğun en önemli yanı yazdıklarınızı okumak isteyecek birilerini bulmanız gerekliliği. Peki nasıl bulunur, öyle durduk yerde gökten inmiyor yazılarınızı okuyacak, değer verecek birileri. Çeşitli formüller var elbette, ama ben ne işin ustası ne de bilirkişisiyim o yüzden biraz daha farklı bir yoldan, işimin bir parçası olan yoldan kendi üslubumla bahsetmek istiyorum.

Arama motorları internetin can damarları, artık herkes bu gerçeği kabul ediyor. Eğer bir web siteniz ya da blogunuz var ise kaçınmanız gereken en önemli şey arama motorları tarafından yok sayılmak. Arama motorları akıllı algoritmaları ile hem kullanıcıları takip ediyorlar hem de tüm interneti. Takip etmeklede kalmıyorlar bir diğer yandan da endeksleyip veritabanı oluşturuyorlar. 2010 yılı rakkamlarına göre internetteki web sayfalarının %40’ı her hafta yenileniyor, öyleyse bir arama motorunun internetteki herhangi bir web sayfasının içeriğini bir kez endekslemesi yeterli değil. Aynı içeriğin belirli aralıklar ile güncellenmeside lazım.

Bir arama motoru algoritması için önemli olan ise içeriğinizin taklit yahutta kopya olmaması. Artık bütün algoritmalar akıllı. Taklit ve kopya içeriği hemen farkediyorlar. İçeriğinizin açık ve net olması gerekiyor, bir diğer deyişle anlaşılabilir olması gerekiyor.İçeriğinizi anlaşılabilir kılmak için ise yazınızda kullanacağınız konunuz ile ilgili anahtar kelimeleri önceden araştırmanızı ve  kullanmanızı tavsiye ederim. Yazınızın başlığıda en az içeriğiniz kadar önemli. Herhangi bir arama motoru algoritmasının sizi anlayabilmesi için başlığınızda ne anlattığınızı kodu yanıltmadan açıklayabiliyor olmalısınız. Yazınızı yazdıktan sonra etiketleri asla unutmayın, zira etiketleri küçümsememek gerekli. Etiketlerde diğerleri gibi en az içeriğinizin özgünlüğü kadar önemli. Resimlere gelirsek ; bir yazıyı resimlerle süslemek göze hitap etsede arama motorları resimleri anlamadıkları için endeksleyemiyorlar. Siz arama motorlarının işini kolaylaştırmak için resimlerinizi kendiniz etiketleyerek algoritmaların işini kolaylaştırabilirsiniz.

Gelelim “url ” nize, kısa olmalı hatta doğrudan konunuz ile ilgili tek bir kelimeden oluşmalı. Artık pek çok blog servisi yazınızı yayınlamadan önce  “url” nizi seçme şansını veriyor. Öyleyse kullanın, faydasını göreceksiniz. Yazılarınız çok daha hızlı endekslenerek, konu ile alakalı aramalarda en üstte çıkacaktır. Hatta eski bile olsa konu ile alakalı yazılarınıza, başka sitelerde/bloglarda olsa dahi, link verin. Böylelikle hem geçmişte yayınladığınız yazılarınızın yeniden trafiğini arttırarak üst sıralara çıkarmak için fırsat yaratmış olursunuz hem de yeni yayınladığınız yazınızın arama motorları tarafından daha çabuk farkedilmesini sağlarsınız. Kullanıcıları yakından takip eden arama motorları siz ne kadar içten ve samimi davranırsanız, size karşı o kadar cömert ve sevecen olacaktır. Sakın yanıltmaya kalkmayın, dürüst olmaya gayret edin yoksa üvey evlat muamelesi görürsünüz.  Hatırlatmak istediğim iki önemli husus daha var. Bunları özellikle en sona sakladım çünkü ilk söylediklerim ne kadar önemli ise bunlarda en az o kadar önemli.

İlki ; yazılarınızda seçtiğiniz konu ile alakalı kaynaklarınız, yahutta yararlandığınız kaynaklara verdiğiniz linkler. Yararlandığınız ve link verdiğiniz kaynak ne kadar güvenilir ve bilinir ise sizin için o kadar iyidir. Hele ki yazınız faydalandığınız kaynağa kıyas ile tamamen özgün bir içerik ise ödülünüz büyük olacaktır. Bir diğeri ise sosyal olmak. İnternet çoktandır sosyal ağlardan oluşan bir bütün. Hal böyle iken, günümüzde yazılarınız ne kadar çok beğenilir ve ne kadar çok paylaşılır ise o kadar çok puan kazanırsınız. Sakın ama sakın geçerli ve kabul görmüş sosyal ağların paylaş ve beğen tuşlarını yazılarınızın altına eklemeyi unutmayın. Mümkün olabildiğince çok ve farklı mecrada yazılarınızı paylaşın.

Son sözüm ise her zaman kendiniz gibi olun. Arama motorları için yazmayın ama arama motorları tarafından kolayca bulunabilmek için, yazarken yukarıdaki hususlara dikkat edin.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter