Teknoloji

Google ile İletişim Kurmak [Google’cı Olmak -2]

Google’cı Olmak üst başlığıyla başladığımız serinin Google Plus’cı Olmak kısmını bitirdik. Şimdi sıra diğer Google servislerine geldi. Google bünyesinde 100’den fazla farklı servis bulunmakta. Sadece geçtiğimiz yıl 18 kadar servis kapandı (Ya ad değiştirdi ya da başka bir servise entegre edildi) ondan fazla da yeni servis açıldı. Dolayısıyla Google’ın bile elinde bunun tam bir listesinin olduğundan şüphelenmeye başladım. Ben Google’cı Olmak dizisinde elimden geldiğince size hepsini tanıtmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki “Ben bir Bilgisayar kullanıcısıyım” diyen herkesin bir Google Hesabı mutlaka bulunmalıdır. Google hesabı edinmenin en çok tercih edilen yolu ise Gmail hesabı almaktır.

Gmail

Öncelikle bir Gmail hesabı açmış olmanız pekte bir şey ifade etmiyor. Önemli olan onu sürekli kullanıyor olmanız. Ne yazık ki ülkemizde hala hotmail yoğun bir şekilde sadece “alışkanlıklar” sebebiyle kullanılmakta. Oysa Gmail’in üstün özelliklerinden birçoğumuz habersiz.

Hesabınızı açtığınız gibi uğramanız gereken ilk bölüm “Ayarlar” kısmı. İmza, varsayılan gövde metni, profil resmi gibi temel özellikleri ayarladıktan sonra “Temalar” bölümüne uğramalısınız. Her girdiğinizde sizi mutlu edecek, içinizi ferahlatacak bir tema mutlaka bulacaksınızdır. Ardından diğer her Google servisinde olduğu gibi Gmail’de de var olan klavye kısayollarını incelemenizi öneririm.

“Labs” bölümüne uğramayı sakın ihmal etmeyin. 40’tan fazla özelliği bu bölümde aktifleştirebilirsiniz. Tek tek anlatmayacağım zira Gmail zaten Türkçe dilinde olarak anlatmış. Önizlemeli mail kutusundan SMS göndermeye kadar bir sürü özellik mevcut.

Ancak Gmaili özel kılan en önemli şey (Hayır 10 GB’ı geçmiş olan kotası değil) etiketler ve filtreleme özelliği. Öncelikle Hesaplar ve İçe Aktarma bölümünden mail gönderirken “gönderen” bölümünde yazmasını isteyebileceğiniz mail adreslerinizi eklemelisiniz. Bu  adiniz@sirket.com.tr gibi kurumsal hesabınız olabileceği gibi hotmail uzantılı mail adresiniz de olabilir. Ardından diğer hesaplarınızdaki postalarınızı da Gmail hesabınıza aktarmayı ayarlamalısınız. Bunun bir kaç farklı yolu var. POP3 ya da postaları içe aktarma (daha çok Yahoo hesapları için) işlemiyle tüm maillerinizi tek bir yerde toplayabilirsiniz. Özellikle benim gibi 200’den fazla mail hesabı bulunanlar için bulunmaz nimet.

 

Tamam tüm mailleriniz Gmail hesabınıza geliyor ancak hangi mail nereden geliyor ben bunları da görmek onları ayrı ayrı tasniflemek istiyorum diyorsanız imdadınıza Filtreler yetişiyor. Google gruplarından gelenleri bir filtreye, Hotmail’inizden gelenleri bir filtreye, Yahoo’dan gelenleri bir filtreye eklemek mail kutusu görünümünüzü oldukça rahatlatacaktır. Önemsiz maillerinizi aldığınız adreslerinize gelen maillerinizi “Gelen Kutusu’nu Atla” seçeneğiyle sadece sol menüden erişilebilir hale de getirebilirsiniz. Her bir filtreye de ayrı bir etiket koyduktan sonra mail kutunuz oldukça düzenli bir hale gelecektir. Özellikle çok fazla etiket oluşturduktan sonra oluşan karışıklığı engellemek için etiketleri de gruplandırma özelliği geçtiğimiz ay aktifleştirildi.

Gmail üzerinden Gtalk ve Görevler bölümlerini de kullanabiliyor olmanız cabası.

Gtalk

Gtalk’unuzu illa Gmail üzerinden kullanmak zorunda da değilsiniz. Gtalk’un PC’ler için bir de masaüstü programı mevcut. Ancak görüntülü konuşmayı masaüstü programından yapamamaktasınız.

Groups

Türkçe onbinlerce Google Grubu ve yüzbinlerce Google Grup kullanıcısı bulunmakta. İlgi alanlarınıza göre dilediğiniz sayıda gruba üye olabilmekte ve bu gruplarda mail alış-verişinde bulunabilmektesiniz.

Ayarlar bölümünden gruplarınızdan günlük alacağınız mail sayısını da belirleyebilmektesiniz.

Yazar Hakkında

Haydar Özkömürcü

Sosyal Medya Geeki. Rusça, Ukraynaca ve İngilizce biliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını sürdürmekte.