Teknoloji

Google Goggles

Goggles, Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği, grafik tabanlı web aramaları yapabileceğiniz pratik ve oldukça faydalı bir uygulamadır. Goggles ile Barkod ve QR kodu tarayabilir, simgesel tanıma özelliğini kullanabilir, popüler kitap, dvd ve cd’leri kolayca arayıp bulabilirsiniz.

Goggles, mobil aygıt kamerası ile çektiğiniz görseli google’da aratmanıza ve aranan görsel ile ilgili bilgilerin size sunulmasına olanak sağlıyor. Googles ile yapabileceklerinize örnek vermek gerekirse:

-Bir alışveriş merkezinde bir ürünün fotoğrafını çekip, benzer ürünlerle karşılaştırabilir ve fiyat araştırması yapabilirsiniz.

-Önünden geçtiğiniz restorant’ın fotoğrafını çekerek aratıp, daha önce yapılmışsa mekana dair yorumlara erişebilir, söz konusu mekan basında olumlu/olumsuz haberlere konu olmuşsa bunlara erişebilirsiniz.

-Sokakta, web gezintilerinizde ya da bir başka ortamda gördüğünüz bir kişiye dair görüntüyü aratıp, başta sosyal ağlar olmak üzere, çeşitli platforlarda paylaşılmış fotoğraflar ile karşılaştırmasının yapılmasını sağlayabilir ve aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

-Goggles’ı tur rehberi gibi kullanmanız da mümkün. Goggles bulunduğunuz ya da gördüğünüz, resmini çektiğiniz mekana, tarihi eser ve yapılara dair size ayrıntılı bilgiler sunacaktır.

-Goggles şimdilik sınırlı sayıda dili de kapsasa, çeşitli dilde uyarı levhaları, görüntü/fotoğrafları çevirme yetisine de sahip.

Goggles Android Market’ten şu ana tek 10 Milyonu aşan sayıda download edilmiş durumda. Google Goggles uygulamasının Android ve iPhone telefonlarınıza kurmak için Google Goggles adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Yazar Hakkında

Hüseyin Akdoğan

90'ların ortasında programlamaya merak sardı. GWBasic, QuicBasic, Visual Basic ile biraz oyalandı, sonra yolu Java ile kesişti! Arada hala çok sevdiği PHP ile de teması oldu. Günceli ve gündemi takip eder, siyasi pozisyon almak ve fikri planda tartışmaktan kaçınmaz! Bunların yanında sıkı da bir Fenerbahçe'lidir. Twitter: @hakdogan