İnternet Sektörel Haberler

Google Chrome’da Güvenlik Açığı Mı Var?

Google Chrome güvenlik taramasının sahte buton seçenekleriyle dolu olması, Google Chrome’da güvenlik açığı mı var? sorusuna neden oldu. 

İnternet kullanıcıları virüs tehditleriyle karşı karşıya gelmemek için anti-virüs programlarından destek alabiliyor. Ancak güvenli internet kullanımı için yeterli olmayabiliyor. Nitekim, Chrome kullanıcılarını tehdit eden daha büyük sorun ise, güvenlik taraması yapıldığında, sahte buton ve virüs içeren seçeneklerden oluşan bir sayfa görebiliyor. Chrome kullanıcılarının cihaz kontrolünün 3. kişilere açılabiliyor olması da cabası.

Chrome Güvenlik Tehditi Nasıl Anlaşılır? 

chrome-güvenlik-acigi

Chrome tarayıcısında yukarıda ki gibi uyarı aldığınızda güvenli internet kullanıcısı olmadığınızı anlayabilirsiniz. Eğer uyarı almıyorsanız, güvenli olduğunuz yanılgısına düşmeyin. Hackerlar, kimlik bilgileri ve hesap bilgileri gibi kişisel bilgilerinize erişmenin bir yolunu her an bulabilir.

İnternet korsanları, güvenliği deşifre etmek adına; virüs odaklı saldırılar, sahte reklamlar, sahte yazılımlar ve güvensiz sertifikalar aracılığıyla kullanıcıları tehdit ediyor.

Quihoo 360 araştırma şirketinin iddasına göre, Google Chrome sürümünü kullanan Android cihaz sahipleri de güvenlik zafiyetiyle karşı karşıya gelebilir. Çünkü Android işletim sistemi, doğrudan Google Chrome uzantısına sahip. Yakın zamanda gerçekleşen mobil güvenlik sorunları söz konusu iddaları güçlendiriyor.

Hesaplarınızın kayıtlı şifrelerini içeren Chrome için en kötü senaryo, siber saldırı. İnternette güvenli gezinirken, siber saldırıya maruz kaldığınızda cihazınız kontrol dışında kalabilir. Uzaktan yönetilen bir el nedeniyle, cihazınıza müdahale edemeyebilirsiniz. Güvenliğinden şüphe duyduğunuz web sitelerine erişim sağlamayarak, kişisel sanal güvenliğinizi koruyabilirsiniz. Umarız, Chrome güvenlik sorunuyla kullanıcılarını mağdur etmeden acil çözüm üretir. Yoksa, kullanıcılar Chrome’ a alternatif  Vivaldi 1.0 gibi yeni bir tarayıcı sistemini kullanmaya başlayabilir.

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author